05 Mayıs 2016 Perşembe 15:15
AK Parti kongre tarihi 22 Mayıs 2016
Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları
 
25 yıllık tarihte bir akademisyen olarak aziz milletimizin hizmetinde olmak benim için büyük bir gururdu. Bugün geldiğimiz bu noktada artık perspektifimizi paylaşma zamanımız geldiği görüşündeyim.
 
20 aylık dönemde canla başla çalıştım. millet şahidim.
 
Benim Ak Parti başkanlığım dönemimde tek bir istifa yaşanmamış tek bir ihtilaf veya ayrılık olmamıştır. Bu konuda bana katkıda bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
 
-Sonra partimizi seçime götürdük. Paralel yapı faaliyetleri, Suriye'de ortaya çıkan görüşmeler, suhuletle ülkeyi seçime götürmenin yanında hamd olsun 62. hükümetimiz ülkeyi seçime götürdü.-
-Kaos bekleyenler çelikleşmiş iradeyle karşılaştı.
 
--Ülkemiz kapsamlı savaş ilanıyla karşı karşıya kaldı
-1 kasım sonrası ise yeni bir döneme girdik. 3 ayda vaatlerimizi yerine getirdik.
-Benim dönemimde bizzzat içinde yar aldığım sivil anayasanın temelleri atıldı
-Teörle mücadele operasyonu başarıyla sürüyor.
-"Özellikle dün akşamdan  itibaren ve bugün aldığımız karar çerçevesinde kimsenin ekonomimizin verileriyle  oynayacak spekülasyonlara gitmemesi uyarısında bulunuyorum. Bugünlerde aldığımız  kararlar ne olursa olsun son ana kadar vazife başında olan bir hükümetimiz vardır  ve hiç kimse ekonominin iç dengeleriyle oynamaya da kalkmasın."
Güven ve istikrar ortamının devam etmesi için uğraşıyoruz Yatırımcılar tereddüt etmesin istikrar sürecek.
Kimse spekülasyon yapmasın.
Bu dönemde önemli zirveler geçekleşti.
 
CUMHURBAŞKANI "EMANETÇİ BAŞBAKAN İSTEMİYORUM" DEMİŞTİ
 
Güçlü Cumhurbaşkanı, Güçlü Başbakan dönemiydi. O gün 'emanetçi başbakan istemiyorum' demişti. Ben emaneti üstlendim ama hakkını vermek için gece gündüz çalıştım. Teşkilatlarda atamalarda şahsi yetkimi kullanmamışımdır. Partiler geleneğiyle yaşar. Bu dokunun sağlam kalmasını asli unsur gördüm ve sadık kaldım. Adım atmadığım vilayet kalmadı, 81 ile gittim. Bazı illere 7-8-9 kere gittim.
Türkiye Cumhuriyet Başbabakanı olarak her cephede üzerimize düşeni yaptık.Emaneti üstlendim. gece gündüz çalıştım.  Partimizin geleneklerinin yaşatılmasını asli unsur olarak gördüm uğraştım.
Herhangi bir atamada şahsi bir müdahalem olamadı.
 
ADAY DEĞİLİM
 
AK Parti Genel Başkanı olarak görevi bırakıyorum. 22 Mayısta olağanüstü kongreye gitme kararı aldım.
"Bizim dönemlerimiz bir  başarı dönemidir. Benim bu kararı almamda herhangi bir şekilde hissettiğim bir  başarısızlık duygusu ya da tarafımca atılmış bir adımdan duyulmuş bir pişmanlık  söz konusu değildir. Yaptığım görevi hakkıyla ve onurumla yaptım."
Makam için lobi yapmadım. Benim için en güçlü insanın kendisidir. Hayatta inmadığım hiç bir şey yapmadım savunmadım.
Bu bağlamda son MKYK'da yaşananlar parti usülleri açısından çok önem arz etmiyor. Ancak refik olmadım. Mutabakatın olmadığı yerde aday olmayı düşünmem.
Refik değişmesindense Genel Başkanın değişmesi daha doğrudur.

CUMHURBAŞKANININ ONURU BENİM ONURUMDUR
Cumhurbaşkanımızla aramda olan ilişkinin istismar edilmesine kesinlikle izin vermem . Onun onuru benim onurumdur. Onun ailesi benim ailemdir. Son nefesime kadar Cumhurbaşkanımıza vefa ilişkimi sürdüreceğim.
"Bundan sonra da  Türkiye'ye bu tehditler söz konusu iken, içeriden ve dışarıdan birçok hain şebeke  faaliyet içindeyken şunu belirtmek isterim, evet bu şartlarda olağanüstü kongrede  aday olmayacağım ama AK Parti milletvekilliğim ve AK Parti'nin neferi olarak  yürütmekte olduğum siyaset ve demokrasi mücadelesini son ana kadar  sürdüreceğim."
AK Parti'nin birliği beraberliği herşeyin üstündedir.
"Kim ki partimizde  bir gedik açmaya, kim ki şu veya bu olay sebebiyle partimizden yolunu ayırmaya  kalkarsa onun karşısında önce ben dururum. Bu süreçte hiç kimsenin şu veya bu  gelişmeden rahatsız olduğu gerekçesiyle partide bir ayrışmaya izin vermemesi  talebinde bulunuyorum.
AK Parti teşkilatlarına dediğim Bugüne kadar önünüzdeydim bundan sonra içinizde olacağım.
Şimdi birlik vaktidir. Geleceğe aşkla hazırlanalım.

HAKKINIZI HELAL EDİN
AK parti gençliğine buradan teşekkür ederim. Hep sizin yanınızda olacapım Geleceği birlikte inşa edeceğiz.
İkincisi AK parti kadın kolları, Üçüncüsü de seçmenlerdir. hepsine hem teşekkür ediyorum hem de haklarını helal etmesini istiyorum.
Konyalı hemşehrilerimede ayrıca teşekkür ediyorum 7 haziran'ın hüznünü hissettirmediler balkon konuşması için gücümüzü sizden aldık.
"Biliniz ki Hazreti  Mevlana'nın torunu olarak sevgi dışında yüreğimde hiçbir şey yok. Kimseye sitem,  öfke, kırgınlık taşımıyorum."  Herkese hakkımı helal ediyorum.Konyalıların da duymasını istemiyorum. Partimizin birliği için çalışmalarınıza devam edin
Hukukun çiğnenmesine asla izin vermedim. Ülkemin onurunu korumaktan hiç vazgeçmedim.
AK parti'nin hedefi Hiçnbir şüphem yokki bundan sonrada bu gönül coğrafyasının yüreği olmak evrensel bir parti olmaktır.
Kongermizin insanlığa hazyırlı olmasını diliyorum

JET KONGRE
Ak Parti'nin genel başkan seçimli olağanüstü kongresinin 22 Mayıs'ta yapılacağı öğrenildi.
Mevzuat gereği olağanüstü kongrenin en az 15 gün öncesinden ilan edilmesi gerekiyor. 15 günlük süre 20 Mayıs'ta sona erecek. Yani Ak Parti, kongresini 20 Mayıs'tan önce yasal olarak toplayamazdı. Kongre, pazar gününe denk gelmesi nedeniyle 22 Mayıs'ta yapılacak. Böylece Ak Parti'nin olağanüstü kongresi yasal sürenin öngördüğü en kısa zaman içinde yapılmış olacak.
 
GECİKMELİ BAŞLADI
 
Ak Parti MYK toplantısının 11.00'de yapılması planlanıyordu. Ancak toplantı gecikmeli olarak saat 12.10'da başladı. Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya katılan parti yöneticileri şöyle: Mehmet Ali Şahin, Mustafa Ataş, Mehmet Doğan Kubat, Ömer Çelik, Fatma Betül Kaya, Nükhet Hotar, Mehmet Özhaseki, Mehdi Eker, Selçuk Özdağ, Vedat Demiröz, Recep Akdağ, Ayhan Sefer Üstün, Çiğdem Karaaslan, Abdülhamit Gül, Nurettin Canikli, Mehmet Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Bülent Turan, Coşkun Çakır, Lütfiye Selva Çam ve Melih Ecertaş.
 
Davutoğlu, Erdoğan’ın 2014 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından Ak Parti kongresinde bin 382 delegenin oyunu alarak genel başkan olarak seçilmişti.
 
Davutoğlu, 12 Eylül 2015 tarihindeki kongrede de, ikinci kez genel başkan seçildi.
 
TÜZÜK YETKİ VERİYOR
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Davutoğlu arasında dün akşam Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan görüşmede, Davutoğlu'nun genel başkanlık ve başbakanlığı bırakması konusunda anlaşma sağlandı.
 
Ak Parti tüzüğünün 70. maddesinde, "Büyük kongre, Genel Başkan'ın veya Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun yahut büyük kongre delegelerinin en az beşte birinin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağırılır. Olağan üstü toplantı
gündemi çağrıyı yapan tarafından belirlenir ve gündem dışında başka konu görüşülemez" hükmü yer alıyor.
 
Ankara kulislerinde, Davutoğlu'nun yetkisini kullanarak büyük kongreyi olağanüstü toplantıya çağıracağı konuşuluyor. Olağanüstü kongrenin genel başkanın çağrısı ile mi yoksa MKYK'nın çağrısıyla yapılacağı konusunda MYK'da karar alınması bekleniyor.
 
DAVUTOĞLU NE YAPACAK?
 
Davutoğlu, kongrede de genel başkanlığa aday olmayacak. Eğer olağanüstü bir gelişme olmazsa Davutoğlu, genel başkanlığa aday olmayarak Başbakanlık görevini de dolaylı olarak bırakmış olacak. Böylece genel başkanlıktan istifa yerine kongrede aday olmama modeli hayata geçirilecek. Eğer Davutoğlu, istifa etseydi partiyi kongreye, seçilecek genel başkan vekili götürecekti.
 
Kongrenin Mayıs ayının sonunda yapılması planlanıyor. Davutoğlu, kongreden sonra Konya milletvekili olarak görev yapacak.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin ilk olağanüstü kongresinde 27 Ağustos 2014 tarihinde Genel Başkan seçilmişti. Davutoğlu, yaklaşık 20 aydır Başbakanlık koltuğunda oturuyordu.(Milliyet)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.