ABD'nin Suriye kararında Erdoğan-Trump görüşmesi detayı

ABD'nin Suriye'den çekilme kararını değerlendiren üst düzey bir ABD'li yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçen hafta yapılan telefon görüşmesinin ABD'nin kararında rol oynadığını belirterek, "Şu anda takip eden her şey, bu telefon görüşmesinde yapılan anlaşmanın uygulanmasıdır." dedi.

ABD'nin Suriye kararında Erdoğan-Trump görüşmesi detayı

Reuters haber ajansına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen  yetkili, ABD'nin Suriyekararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump arasında cuma günü  yapılan telefon görüşmesine atıfta bulunan yetkili,  "Şu anda takip eden her şey,  bu telefon görüşmesinde yapılan anlaşmanın uygulanmasıdır." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı sessiz

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye'den  çekilmesine yönelik sorularına yorum yapmaktan kaçındı.

Bakanlık yetkilisi, şu an için Suriye'den çekilme konusuna ilişkin  herhangi bir yorumda bulunamayacaklarını belirtti.

Beyaz Saray resmen duyurdu! ABD askerleri Suriye'den çekiliyor.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı

Amerikan medyası, sabah saatlerinde, ABD ordusunun Suriye'deki 2 bin  civarındaki askerini tamamen çekmeyi planladığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ'ı yendik."  ifadesini kullanmıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de "DEAŞ ile mücadelenin  yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık."  şeklinde açıklama yapmıştı.

Amerikan medyasının Dışişleri yetkililerine dayandırdığı haberlerde  ise Dışişleri Bakanlığının Suriye'deki tüm personelini 24 saat içinde çekeceği ve  ABD'nin Suriye'deki askerlerinin de 60 ile 100 gün içinde ülkeden çekileceği  iddia edilmişti.

YORUM EKLE