Gündem

Platinin artışı altını solda sıfır bıraktı: dünya yeni yatırım aracına bakıyor! 2005 yılından bu yana platin ithalatındaki artış…

Otomotiv sektörünün elektrikli araçlara olan ilgisini günden güne artarken, elektrikli araçların önemli metallerinden biri olan platin de günden günde değer kazanmaya başladı. Temmuz ayında 33,98 kilogram ithalat hacmine ulaşan platin, altın ve gümüşün ithalat hacmini aştı.

PLATİN DEĞER KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

Özellikle otomotiv sektöründe platine olan talebin artmasıyla birlikte platin ithalatı da günden güne artmaya başlamıştı. Yılbaşından bu yana gözde olan platin, özellikle de Rusya ve Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte daha da kıymetli bir hale geldi. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nın temmuz ayı rakamları incelendiğinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1423,1 artışla 22 bin 375 kilogram ithalat gerçekleştiren platin, gümüşü ve altını geçti. Temmuz ayında gümüş ithalatı 92 bin 259 kilogramda kalırken, bu rakam geçen yılın temmuz ayına göre artsa da platin kadar bir artış sağlayamadı. Sadece temmuz ayında 33,98 kilogram platin ithalatının yapıldığı öğrenilirken, bu rakamın 2005 yılından bu yanan en yüksek ithalat rakamı olduğu Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası tarafından açıklandı.

İLK 7 AYLIK PLATİN İTHALATI YILLIK İTHALATLARI GEÇTİ

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nın verilerine göre, yılın ilk 7 ayında yapılan platin ithalatı 74,96 kilogram seviyesine kadar çıktı. Son zamanların tüm yıllık platin ithalatı seviyesini sadece 7 ayda aşan platin, 2021 yılında toplam 71,68 kilogram ithal edilmişti. Öte yandan platindeki ani yükselişe ve talebe dikkat çeken uzmanlar, Rusya’da üretimin düşmesini de işaret ederek, talebin daralmasından endişeli olduğunu belirtiyor. Üretimin 2020 yılındaki 75 milyon adet seviyesine geri dönmesinin 1,6 milyon ons paladyum, 570 bin ons platin ve 180 bin ons rodyum talep kaybına neden olabileceğini belirten uzmanlar, bunu da platinin ithalatında düşüş yaşanması olasılığı doğrultusunda değerlendiriyor.