Gündem

Pfizer-BioNTech veya Moderna aşısı için açıklandı: 30 yaş ve altında bu rahatsızlık meydana geldi!

Aşılama çalışmaları devam ediyor. Ancak son gelen bilgilere göre, ABD’de koronavirüs aşısı yaptıran 30 yaş ve altı yetişkinlerde kalp iltihaplanması görüldü. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Grace Lee, ikinci dozdan sonraki hafta içinde genel olarak göğüs ağrısı şeklinde hastalığın kendisini belli ettiğini söyledi.

Türkiye’de vatandaşalar Pfizer-BioNTech veya Sinovac aşılarından birisini oluyorlar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ise ABD’de koronavirüs aşısı yaptıran 30 yaş ve altı yetişkinlerde kalp iltihaplanması görüldüğü konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Pfizer-BioNTech veya Moderna’nın aşılarından birini yaptıran 30 yaş ve altı grupta 1200’den fazla kalp kası ve kalp zarı iltihaplanması görüldüğü bildirilirken, potansiyel risklerin nasıl yönetileceğini ve uzun vadeli bir sorun olup olmadığını tam olarak anlamak için daha fazla veri toplamanın gerektiği ifade edildi.

Çalışmaya başkanlık eden Dr. Grace Lee, “Görülen kalp kası iltihabı vakalarının aşıyı takiben ortaya çıktığı belirgindi ve sıklıkla ikinci dozdan sonraki hafta içinde genel olarak göğüs ağrısı şeklinde kendisini belli etti.” İfadelerini kullandı.

Kalp iltihaplanması nedir?

Kalp hücrelerine saldıran bir virüsle enfeksiyondur. Miyokardit tanısı için hekim, öncelikle hastanın öyküsünü dinler ve ardından fizik muayene yapar. Tanını netleştirilmesi için kalbin elektriksel aktivitesinin gözlemlenmesi amacıyla EKG çekilir. Kalp ritmini ve tansiyonun takibi için kişiye holter takılabilir. Kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ekokardiyografi (EKO) çekilir. Göğüs röntgeni ve MR gibi ek radyolojik testler yapılabilir.