Ekonomi

Petrol fiyatları tepetaklak oldu! Benzin ve motorine büyük indirim

OPEC’in 2 milyon varillik üretim kısma kararıyla bir anda yükselişe geçen petrol fiyatları, resesyon endişeleri ve Fed’in beklenen faiz artışı ile sert geriledi. Yükselişle birlikte peş peşe zamların geldiği benzin ve motorinde düşüşle beraber indirim beklentisi oluştu.

Koronavirüs salgını sonrası artan talep ve Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle beraber emtia fiyatlarında yaşanan yükselişle beraber 140 dolar seviyelerine kadar yükselen Brent Petrol, ekonomilerde durgunluk ve küçülme endişeleriyle 82 dolara kadar düşerek 9 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti.

YÜKSELİŞ KISA SÜRDÜ

Petrol fiyatlarındaki bu sert düşüşü tersine çevirmek için harekete geçen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ise, özellikle ABD’nin itirazlarına rağmen son yılların en büyük üretim kesintisine giderek 2 milyon varillik üretim kesintisine gitti.

OPEC’İN KARARI İŞE YARAMADI

OPEC’in kararı sonra hızla yükselişe geçen fiyatlar tekrar 100 dolar bandına çıksa da, fiyatlar burada tutunmayı başaramadı.

FED’DEN BEKLENEN FAİZ ARTIŞI PETROLÜ DÜŞÜRDÜ

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrası altın gibi emtialarda yaşanan düşüşten petrol fiyatları da nasibini aldı. ABD’deki enflasyon sonrası Fed’den beklenen faiz artışı ihtimali güçlenirken, faiz artışlarının sonucu olarak resesyon endişeleri de arttı.

PETROL FİYATLARI 91 DOLAR SEVİYESİNE GERİLEDİ

Dolar endeksinde yükseliş sürerken, Fed’den beklenen güçlü faiz artışının da etkisiyle petrol tekrar 91 dolar seviyelerine kadar geri çekildi.

AKARYAKIT FİYATLARINA İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU

OPEC kararı sonrası yükselen petrol fiyatları pompaya zam olarak yansımıştı. 5-11 Ekim tarihleri arasında motorine 4 kez zam bir kez indirim gelmişti. Şimdi Brent Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası akaryakıt pompa fiyatlarında indirim beklentisi oluştu.

MOTORİNİN LİTRESİ 27 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMIŞTI

Son olarak, motorine 1 lira 1 kuruş zam gelmiş ve zammın ardından motorinin litresi yeniden 27 lira seviyesinin üzerine çıkmıştı.