Ekonomi

Petrol fiyatları rekor kırıyor: Akaryakıta zam gelecek mi?

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda bugün 90,51 dolardan işlem görüyor. Dün 90,92 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 89,74 dolar seviyesinde tamamlamıştı. Bugün ise Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre yüzde 0,86 artışla 90,51 dolara yükseldi.

Orta Doğu gerilimi fiyatları yükseltiyor

Fiyatlardaki yükselişte, Orta Doğu’daki gerilimin yol açtığı arz endişeleri etkili oluyor. İsrail’in önceki hafta Suriye’nin Şam kentindeki İran konsolosluğuna yönelik saldırısının ardından bölgede tansiyonun yükselmesi, küresel petrol rezervlerinin çoğunluğunun bulunduğu Orta Doğu’da daha fazla arz kesintisi yaşanabileceğine yönelik endişeleri beslemeye devam ediyor.

İsrail ve İran arasında tehditler uçuşuyor

Söz konusu saldırının ardından İran’ın İsrail’e saldırıda bulunacağı ihtimali tartışılırken, tarafların karşılıklı açıklamaları bölgedeki tansiyonun yüksek kalmasına neden oluyor.

Fed’in faiz indirimi beklentisi azaldı

Öte yandan, ABD’de mart ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon verilerinin ardından, piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine haziranda başlayacağına dair beklentiler azaldı. Bu durum, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını sağlarken, petrolü alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol fiyatlarındaki yükselişi kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 90,95 ile 92,48 dolar aralığının direnç, 89,42 ile 87,89 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Akaryakıta zam gelecek mi?

Petrol fiyatlarındaki artışın kısa zamanda pompaya yansıması bekleniyor.