Gündem

Perşembe gününden itibaren trafiğe çıkacaklar dikkat: 2 bin 534 TL ceza ödeyeceksiniz!

Perşembe gününden itibaren trafiğe çıkacak sürücüleri ilgilendiren bir haber geldi. Araç sahiplerinin 1 Aralık itibariyle yapması zorunlu oldu. Buna göre, 1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayanlar ceza ödeyecek. Trafik cezaların da yeni yıllar birlikte büyük artış olacak.

1 Aralık itibariyle zorunlu kış lastiği takmak zorunlu oluyor. 81 ilde başlayacak olan uygulamaya uymayanlar para cezası ödemek zorunda kalacak. Yeni yılla birlikte artacak olan trafik cezalarının belli olmasının ardından zorunlu kış lastiği takmama cezası da netleşti. Buna göre, zorunlu kış lastiği takmama cezası 2 bin 534 TL’ye yükseldi. Bu kapsamda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılmasını zorunlu kılan kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlayacak.

Kayseri’de 25 yıldır lastik sökme takma ustalığı yapan Mehmet Bedel, konuyla ilgili sürücüler önemli uyarılarda bulundu. Bedel “Yoğunluk ve hizmet açısından 1 Aralık beklenmeden de değişim yaptırılabilir” dedi.

SIFIR LASTİK ÖNERİLDİ

Lastiklerin araçlara ve ekipmanlarına uygun bir şekilde seçilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Mehmet Bedel, “Öncelikle vatandaşlarımızın araçlarına lastikleri sıfır almalarını öneriyoruz. Araca ve ekipmanlara uygun lastikler olmalı. İkinci el lastik alınacaksa şayet diş derinlikleri normalse ya da tarihi fazla geçmemişse onların da kullanılmasını tavsiye ederiz.

Lastiklerde diş derinliği ve lastiklerde yara dediğimiz deformasyonların olmaması çok önemli. Lastiklerde de fabrikasyon ne yapıldıysa onu öneriyoruz. Kışlık lastik ne kadar dar olursa tutunma o kadar çok olur. Yine dediğimiz gibi lastiklerde tutunmayı sağlamak için diş derinliği çok önemli.

Bu yüzden derinliklerin belli aralıklarla ölçülmesi lazım. İlla ki raf ömrü dolacak diye bir durum söz konusu değil, lastiklere fiziki bir kontrol yapılması lazım. Çatlama, açılma veya bir yarılma var mı diye bakmak lazım. Bunlar çok önemli” dedi.

Bedel, değişim için 1 Aralık’ın beklenmesine gerek olmadığını söyleyerek, “Sıcaklıklar belli bölgelerde 6- derecenin altına düştüğünde mevsimlik yani yazlık lastik dediğimiz lastikler sertleşme yapar.

İlla ki 1 Aralık’ta değişim zamanını beklemeye gerek yok. Hava sıcaklıkları gece eksilere düşüyor ve bu yüzden en iyi şekilde performans ve hizmet almaları açısından 1 Aralık’tan önce rahatça taktırmalarını tavsiye ederiz. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mevsimlik lastik ne kadar dişli olursa olsun sertleşir.

Kışlık lastik eksi 40 dereceye kadar yumuşaklığını muhafaza eder. Bu da normal frene basıldığında veya karda tutunmayı sağlar ve kaydırma yapmaz. Vatandaşlarımıza 1Aralık’ı beklemeden kışlık lastiklerini taktırmalarını tavsiye ederiz.

Hem yoğunluk açısından, hem daha iyi hizmet almaları açısından. Kar yağmasını beklemelerine gerek yok” ifadelerini kullandı.