Gündem

Pekcan hakkında soruşturma açıldı mı?

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketi üzerinden bakanlığa dezenfektan sattığı ortaya çıkması ile birlikte hukuk uzmanları bunun gerek kanunlara, gerek siyasal etik kurallara uygun olmadığını belirterek Pekcan hakkında bir soruşturma açılması gerektiğini belirtmişti. Eski Bakan Pekcan, dezenfektan sattığını itiraf etmiş ve hemen akıbetinde bugün yayınlanan Resmi Gazete’de görevden alındığı bildirilmişti.

Pekcan hakkında bir soruşturma açılıp açılmayacağı tartışmaları sürerken, İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, konuyu meclis gündemine taşıdı. Oluç, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu;

‘’Bakın, kabine değişikliği oldu ve aslında istifa etmesi gereken bir bakan, Ticaret Bakanı istifa etmedi, sanki bir tür teşekkür gibi görevinden alındı. Bu, uygun bir şey değil yani etik açıdan da baktığımızda uygun olmadığını biliyoruz, hukuki açıdan da baktığımızda uygun olmadığını biliyoruz.

Çok merak ediyoruz yani daha önce de Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe görevden alınmıştı ve görevden alınma gerekçesi kamuoyuna açıklanmamıştı; çeşitli laflar dolaştı ortada test kitinin uygun fiyata alınmaması nedeniyle. Şimdi, Ticaret Bakanında da aynı durum ortaya çıktı. Bakın, görevden alma yetmez, tekrar söylüyoruz: Bu bakan yardımcısı ve bakan hakkında soruşturma açılması gerekiyor. İktidar yanlış yönetimin yanı sıra yolsuzluk ve uygun olmayan harcamalara da göz yumuyor; bunu da, eleştirilerimizi bir kez daha iletmiş olalım’’ dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç’da konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı;

MEHMET MUŞ’A TEBRİKLER

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) -Bugün, 3 bakan birazdan yemin edecekler ve görevlerine başlayacaklar. Bu konuda söyleyeceklerimiz var ama ilk sözü Sayın Mehmet Muş’a ayırmak isterim, 24’üncü Dönemden beri birlikte görev yapıyoruz, mevkidaşımız ve farklı konularda tartışırız, elbette zaman zaman gerilimler olur ama bir mevkidaşımızın, görevini layıkıyla yapan birisinin Türkiye Cumhuriyeti’nde bakanlık görevine yükselmiş olması hepimiz açısından fevkalade memnuniyet vericidir; kendisine başarılar diliyorum.

Diğer yeni 2 bakana da yapacakları görevlerin öneminden dolayı başarılar diliyoruz. Ama birazdan olacak yemin töreniyle örneğin, Parlamento, AK PARTİ Grubu Mehmet Muş’u kaybedecek, bir daha buraya dönme ihtimali yok çünkü sistem böyle bir sistem.

Diğer görevden alınan bakanlardan hiçbir farkı yok

Biz, Ruhsar Pekcan’ı yapamadığımız gibi, 3 bakanı siyasi denetime tabi tutamayacağız çünkü gensoru veremeyeceğiz, çünkü kürsüyü emaneten kullanıp gidecekler, bir daha gelmeyecekler. Bu ucube sistemin de değişip Meclisin siyasi denetiminin mümkün olduğu ve… Ruhsar Pekcan’ın yaşadığı durum, kendisi açısından da fevkalade zor bir şekilde sonlandı ama tercih açısından da yani diğer görevden alınan bakanlardan hiçbir farkı yok kâğıt üzerinde. Bakalım AK PARTİ Grubu -300 imza gerekiyor- Ruhsar Pekcan’ın görevi sırasında yapılmış işlerin soruşturulması için bir soruşturma komisyonu açma dirayetini ve cesaretini gösterecek mi? O olursa başka bir şey olur, yoksa Ruhsar Pekcan’ı görevden alırsınız, o hayatına bu şekilde devam eder; çok tartışmalı, ucube sistemi deşifre eden bir durumdur, bunu söyleyelim.

“Bakan, Bakanlığa 1 kuruşluk mal satamaz”

“Bir haftadır gittiğim her yerde bakanın kendi şirketinden kendi bakanlığına dezenfektan satıp satmadığı sorusunu sordum. Satan bakan alan bakan doğru mu diye sordum?

“Sayın Bakan yazılı bir açıklama ile cevap vermiş. Sattığını kabul ediyor. ‘Evet oldu bu’ diyor. ‘Ama eşime ait olan firma en ucuz teklifi vermişti’ diyor.

“Bir kuruşluk bile olsa bir bakan kendi şirketinden kendi bakanlığına mal satamaz. İtiraf etmiştir. İtiraf istifayı getirmelidir. O koltukta bir dakika bile oturmamalıdır. İstifa etmiyorsa Sayın Cumhurbaşkanı onu görevden alması lazım. Burası muz cumhuriyeti mi?

“Kendi şirketinden kendi bakanlığına mal satacaksın. İhale ucuzmuş. Sizin girdiğiniz ihaleye kim girer de ucuza mal verir? Bakanın kocasının bakanlıktaki ihalesine kim daha düşük teklif verir?

“İhaleye fesat karışmıştır. Sayın Ruhsar Pekcan itiraf etmiştir. Kendi şirketinden kendi bakanlığına mal satan bakan olarak Türkiye’de tarihe geçmiştir. İstifaya davet ediyoruz. Bir dakika bile o koltukta oturmamalıdır.”