EkonomiGündem

Pandemi sebebiyle borçların ertelenmesi meclis gündemine geliyor!

Geçtiğimiz aylarda pandemi sebebiyle ertelenen borçların ödeme dönemi geldi. Fakat pandeminin devam ediyor olmasından kaynaklı sıkıntılar sebebiyle vatandaş borçlarını ödemekte zorlanıyor. Ekim ayında meclis gündeminde borçları uzun vadeye yayma, gecikme vaizini silme ve azaltma, hakkını kaybedenlere ikinci fırsat getirme gibi tedbirler görüşülecek.

Pandemi sebebiyle ertelenen borçların ödeme dönemi geldi. İş dünyasından gelen borç yapılandırma talepleri, Ak Parti vekilleri ise iş dünyasından gelen talepleri değerlendirdi ve hükümet gündemine taşıdı. Ekonomi kurmayları, pandemi sebebiyle uygulamaya konulan borç ertelemesinin uzatılmasının yeterli olmayacağını, yeni bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Çalışmanın vergi ve prim borçları, köprü geçiş cezaları ve trafik cezaları dahil olmak üzere, birçok borcun yeniden yapılandırılmasını içereceği belirtildi. Gündeme gelen teklif; söz konusu borçların ana paralarının taksitlendirilerek ödenmesini, borçlara ait gecikme faizi ve cezalarının bir bölümünün silinmesini ve kalan bölümünün uzun vadelere yayılarak taksitlendirilmesini öngörüyor.

AK Parti kurmayları, borç yapılandırmaya ilişkin çalışmaların somutlaşmasından sonra, konunun ekim ayında Meclis gündemine geleceğini kaydetti. e-Haciz uygulaması sebebiyle yaşanan problemler de AK Parti’nin gündemine geldi. Küçük esnaf başta olmak üzere, vergi ve prim borcu ödenemediği için banka hesaplarının otomatik olarak bloke edildiğini hatırlatan ekonomi kurmayları “Bu kişiler çaresiz kalıyor. Çoğu iş yapamıyor. Alt sektörler de zor durumda. Bir de hesapları bloke olunca hiç kımıldayamıyorlar. O sebeple uzun vadeli, aylık ödemelerin az olacağı bir plan üzerinde duruluyor” dedi.

Yapılan planlamalar kapsamında bir önceki borç yapılandırılması şartlarını ihlal ederek hakkını kaybedenlerin de yeni uygulama kapsamasına alınması planlanıyor.