GündemManşet

Palu Davasında Karar Çıktı! Damat Tuncer Ustael’e Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis!

Kocaeli’de Meryem Tahnal’ın öldürülmesi olayı ile ilgili yargılanan ve gündemi uzun süre meşgul eden Palu ailesi ve ailenin damadı Tuncer Ustael için karar çıktı. Karara göre damat Tuncer Ustael, ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl hapis cezasına çarptırılırken diğer sanıklara ise 14’er yıl hapis cezası verildi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal ve küçük kızı Melike Tahnal’ın kaybolması ile ilgili takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın Müge Anlı’nın programıyla mercek altına alınarak tekrar açılmasıyla 6 kişilik Palu ailesi olarak anılan aile 2019 yılında tutuklanmıştı. Yargılandıkları mahkemece verilen kararın bozulmasının ardından 2020 yılında Sakarya Bölge Mahkemesi 1. Ağır Ceza Dairesi tarafından sanıkların tek avukat tarafından savunulmasının usule aykırı olduğu belirtilerek, sanıklar tekrar hakim karşısına çıkmıştı. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Havva Palu, Fatih Palu, Emine Ustael, Ayşe Palu hazır bulunurken, Tuncer Ustael ve İsa Palu duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

Damada Ağırlaştırılmış Müebbet

Sanıkların dinlenmesinin ardından kararını veren mahkeme heyeti, sanık Tuncer Ustael‘e Meryem Tahnal’ı “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4 yıl, “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” suçundan ise 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklardan İsa Palu, Havva Palu, Ayşe Palu ve Emine Ustael’e, Meryem Tahnal’ı “kasten öldürme suçundan” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan 14 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Ayrıca o dönem yaşı küçük olan Fatih Palu’ya ise 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.