İzmir HaberleriPolitika

Özlale gençlerle bir araya geldi: Tam destek sözü verdi

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Ümit Özlale, İzmir’de 4 gençlik merkezi kurma sözü verdi. Gençlerin siyasette göz ardı edildiğini vurgulayan Özlale, Başkan olması halinde kapısının her zaman gençlere açık olacağını ve projelerde önceliği gençlere vereceğini söyledi.

Sosyal İklim Derneği tarafından düzenlenen İzmir Siyasal Forumu’na konuk olan Özlale, gençlerin sorularını yanıtlayarak, projelerini anlattı. Kentlerin iklim krizine karşı dirençli hale getirilmesi talebiyle kampanya yürüten İklim Öncüleri’nin İklim Dostu Belediye Sertifikası’nı daha önce imzalayan Özlale, Gençlik Forumu’nda çıkan talepleri de başkan olması halinde karşılamak için hazırlanan iyi niyet sözleşmesine de imzasını koydu.

“İzmir Otogarı yerine gençlik merkezi kurulacak”

Karaca Oteli Kongre Salonu’nda düzenlenen ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği toplantıda, önce kendisini ve projelerini anlatan Özlale, daha sonra gençlerin sorduğu soruları samimi bir şekilde yanıtladı. İzmir’de gençlerin bir araya geleceği gençlik merkezlerini kuracağını belirten Özlale, “İlk gençlik merkezini İzmir Otogarı’nı Bornova ile Kemalpaşa arasında bir yere taşıyarak, otogarın olduğu yere açacağım. İnciraltı Kent Ormanı, Tınaztepe ve Katip Çelebi Üniversitesi çevresine de gençlik merkezi kuracağım. Gençler burada bir araya gelecek. İl ve ilçe kütüphaneleri de kuracağım. Üniversite öğrencilerinin KYK borçlarını öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerinde çalışması karşılığında biz ödeyeceğiz. Öğrencilere vereceğimiz Eğitim Kart ile çevrim içi eğitim imkanına kavuşacaklar. Yüksek Öğrenim Yaşam Siteleri kurarak üniversite öğrencilerinin barınma krizini çözeceğiz. 100 bin gence 20 GB internet, darl gelirli öğrencilere İzmir Kart desteği sunacağız. Üniversitelere ve KYK yurtlarına 7/24 ring seferleri düzenleyeceğiz. İl ve İlçelerde kütüphaneler kuracağız. Üniversite kampüslerindeki kütüphaneleri de tüm gençlere açılmasını sağlayacağız” dedi.

“Karşıyaka’ya stadı yapacağız”

Türkiye’de 15-24 yaş arasındaki kadınların üçte birinin ne istihdamda ne de eğitimde yer aldığını, bu kadınların eğitim ve iş hayatına katılması gerektiğinin altını çizen Özlale, bu gençlere de öğrencilere sağlanan desteklerin verilmesinin şart olduğunu söyledi. Kadınların iş hayatına katılması için her mahalleye kreşlerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Özlale, ayrıca kadınların iş ve sosyal hayata katılımı içinde sokak aydınlatmalarının yapılması ve akşamları otobüslerin sokakların başına kadar ulaşabileceği bir organizasyonun yapılmasının zorunluluk olduğunu vurguladı. Özlale son olarak Karşıyaka’ya da Gürsel Aksel Stadı gibi şehrin merkezinde bir stad yapma sözü vererek, bu stadında her zaman yaşayan ve kulübe gelir kazandıran bir proje ile hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.