Ekonomi

Özel sektör çalışanlarına bayram ikramiyesi müjdesi!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) özel sektör çalışanlarını yakından ilgilendiren bir kanun teklifi verildi. Söz konusu teklif onaylanırsa özel sektör çalışanlarına hem Ramazan hem de Kurban Bayramı’nda bayram ikramiyesi verilecek. İşte o teklifin detayları…

Corona virüsü salgınından sonra milyonlarca özel sektör çalışanı maaşlarına yeni yılda ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Asgari ücretli çalışanlar bu ay yapılan komisyon toplantısı sonuçlarını beklerken, bir de ikramiye müjdesi geldi. Özel sektörde çalışan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren teklif TBMM’de onaylanırsa, işçilere bayram ödemesi yapılacak.

Yılda iki kez olmak üzere talep edildi

CHP İzmir Millet Vekili Kani Beko tarafından verilen kanun teklifinin özetinde ise “Teklif ile; özel sektör iş yerlerinde çalışanlara yılda iki kez net asgari ücret tutarında Bayram Harçlığı verilmesi ve bu harçlığa ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amaçlanmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

Kanun teklifinde yer alan ifadeler:

Madde 1- 4/7/1956 tarih ve 6772 sayılı devlet ve ona bağlı müesseselerde çalışan işçilere ilave tediye yapılması ve 6452 sayılı kanunla 6212 sayılı kanunun 2 nci maddesinin kaldırılması kanun kapsamında iş kanununun şümulüne giren veya girmeyen yerlerde çalışmakta olan ve iş kanununun muaddel birinci maddesindeki tarife göre işçi vasfında olan kimseler hariç olmak üzere özel sektör işyerlerinde 4857 sayılı iş kanuınu 5953 sayılı kanun ve 854 sayılı kanun kapsamında çalıştıranlara, ücret sistemleri ne olursa olsun, bayramın içinde bulunduğu ayda çalışmak şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında ödeme tarihinde yürürlükte olan net asgari ücret tutarında bayram harçlığı ödenir. Ancak toplu iş sözleşmesi veya iş akdi gereği olarak işveren tarafından ikramiye veya başka bir ad altında bayram harçlığı ödemesi yapılıyosa bu işçilere ayrıca bayram harçlığı ödemesi yapılmaz.

TBMM’ye verilen teklife ulaşmak için tıklayınız.