Eğitim

Özel okullar ile ilgili binlerce veliyi üzecek karar!

Bu sene pandemi nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim görüyor. Uzaktan eğitimde özel okullara ödenen ücretler ise tartışılan konular arasındaydı. Ankara’da tüketici hakem heyeti binlerce veliyi ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar imza attı. Söz konusu karara göre, Milli Eğitim Bakanlığının yönergelerini ve online eğitimlerini yerine getiren özel okulların ücret iadesine gerek yok.

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi nedeniyle öğrenciler için uzaktan eğitim kararı alındı. Özel okullar da bu süreçte eğitimi online olarak veriyor. Bu kapsamda Ankara’da bir veli pandemi sebebi ile eğitim alamadıklarını gerekçe göstererek, ücret iadesi talep etti. Etimesgut İlçe Tüketici Hakem Heyeti ise binlerce veliyi ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Alınan karara göre, Milli Eğitim Bakanlığının yönergelerini ve online eğitimlerini yerine getiren özel okulların ücret iadesine gerek yok.

“Lehimize olan emsal bir karar”

Ankara Barosu’na kayıtlı olarak 4 yıldır görev yapan ayrıca Özel okul danışmanlığı ve vekilliği de yapan Avukat Sinem Kızılbuğa karar hakkında İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, “2019-2020 döneminde eğitim gören bir öğrencinin velisi, tüketici ilçe hakem heyetine başvurarak pandemi döneminde alamadığı eğitimin ücretin iadesini talep etti. Bununla ilgili olarak okuldan savunma istenildi. Hazırlayıp gönderdiğimiz savunmanın içeriği ise online eğitimlerin gereğini yerine getirdiğimizi, yönetmeliklere uyduğumuzu belgeleri ile sunduk. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izin verdiği ve kaymakamlıktan da Haziran ayında telafi eğitimi için izin almıştık bunları da belgeleyerek okulumuzun pandemi döneminde her hangi bir sorumluluk kabul etmediğini ve öğrencilerin eğitimlerini almaları için tüm gereklilikleri yerine getirdiğini savunduk. Ardından karar lehimize çıktı. Özel okulların ücret iadesine ilişkin lehimize olan emsal bir karar” ifadelerini kullandı.

Bakanlık yüz yüze eğitim ile online eğitimi eşit görüyor

Kızılbuğa sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önce pandemi nedeniyle böyle bir karar çıkmadı. Yönetmeliklerin ve yönergelerin tüm gerekliliklerini yerine getirmiş olan bütün özel okulların aslında ücretini hak ettiğini hizmeti verdikleri için velilerden ücretleri almaları gerektiğini belirten bir karar oldu. Tüketici hakem heyeti kararda, Milli Eğitim Bakanlığının online eğitimi ile yüz yüze eğitimini eşit gördüğünün altını çizerek. Daha sonrasında ise okulun tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini göz önüne almış ve tüketicinin ücret iadesine gerek olmadığına karar vermiş”