Gündem

Oysa sadece sivilcesini sıkmıştı! Sivilce talihsiz genci tekerlekli sandalyeye mahkum etti!!

Ordu Ünye’de iki yıl önceye kadar sağlıklı yaşam sürdüren Muhammet Dikici’nin hayatı, göbeğinde çıkan sivilce sonucu tamamen değişti. Çalışmak için Japonya’ya giden Dikici, göbeğinde çıkan sivilceyi sıktı. Yara oluşan bölgedeki enfeksiyon, kan yoluyla sinir sistemine zarar verdi. Hareketleri kısıtlanan ve yürüme zorluğu çeken Dikici, hastaneye gitti.

Göbeğinde çıkan sivilceyi sıktı, omurilik felci oldu! 'Tekerlekli sandalyeyle yaşayacağım' - Son Dakika Türkiye Haberleri

 

 

Hastanede yapılan kontrolde Dikici’nin, enfeksiyona bağlı omurilik felci geçirdiği tespit edildi. Ameliyata alınan Dikici, tüm müdahalelere rağmen felç kaldı. Tedavisinin ardından Türkiye’ye gelen Dikici, iki yıldır tekerlekli sandalyeyle yaşıyor.

Sivilce sıkmak doğru mu? Sizin de başınıza gelebilir! Ordu Ünye'de 2 yıl önce göbeğindeki sivilceyi sıktı felç kaldı - Takvim

“Büyük ihtimalle hayatımın geri kalanını bu şekilde geçireceğim.”

Muhammet Dikici, göbeğindeki sivilceyi sıktıktan üç gün sonra sağlığının alt üst olduğunu anlattı: ” Şu anda omurilik felciyim. Büyük ihtimalle hayatımın geri kalanını bu şekilde geçireceğim. Vücudumda çıkan sivilceyi patlattıktan üç gün içinde bu olay başıma geldi. Üç gün sonra his kaybı yaşayarak felç oldum. Sağlıklıyken engellilerin yaşadıkları sorunları görmüyorduk ama engelli olduktan sonra insanlar bana çok tuhaf gelmeye başladı.”

Sivilce sıkmak doğru mu? Sizin de başınıza gelebilir! Ordu Ünye'de 2 yıl önce göbeğindeki sivilceyi sıktı felç kaldı

 

“Kaldırımlara araç bırakanlar, biz engellilerin hayatını zorlaştırıyor.”

Kaldırımlardan çıkarken zorluklar yaşadığını dile getiren Dikici : “Kaldırımda engelli rampalarının önüne araç bırakanlar, kaldırımlara araç bırakanlar, biz engellilerin hayatını zorlaştırıyor. Bu nedenle insanlar buna dikkat etmeli. Bir defasında ineceğimi düşündüğüm rampadan kot farkı nedeniyle düştüm. Zaman zaman böyle kazalar başımıza geliyor. Alışveriş yapacağımız dükkanların önlerinde engelli rampaları olması, belediyelerin engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atması, vatandaşların araçlarını bize engel olacak şekilde bırakmamalarını istiyorum. Unutmayalım ki her birey bir engelli adayıdır. Lütfen engelimize engel olmayın.” açıklamalarında bulundu.