Genel

Otomobil satışında ÖTV indirimi gelecek mi? Araç satışında ÖTV indirimi ne zaman?

Sıfır ve ikinci el otomobil almak isteyenler ÖTV indirimi konusunu yakından takip ediyor. Geçen ay Resmi Gazate’de yayımlanan ÖTV düzenlemesi ile ilgili meraklı bekleyiş sürüyor. Otomobil satın almak isteyenler gündemdeki ÖTV konularını araştırmaya devam ederken, indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda tartışmalar devam ediyor. ÖTV indirimi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanırken, otomobil fiyatları düşecek mi? Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanacak mı? Vatandaşlar otomobil satışında ÖTV indiriminin ne zaman geleceğini merak ediyor.

ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV düzenlemesi sonrasında gözler indirim haberlerine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, motorlu araçlardaki ÖTV matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar arttırıp sıfıra indirilebileceği yetkisiyle gündeme geldi. Bu haberin ardından otomobil piyasasında satışları hızlandırmak adına ÖTV indirimi yapılabileceği söylentisi sosyal medyada büyük ilgi gördü. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, vatandaşların merakla beklediği ÖTV indirimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ÖTV İndirimi Beklemek Gerçekçi Değil”

Mevcut koşullarda otomobil satışında ÖTV indirimi beklemenin gerçekçi olmadığını söyleyen Eroldu şu ifadeleri kullandı: “Tüketici talebi düşerse bu yönde bir beklenti olabilir. Türkiye’de öngörülemeyen mali politika düzenlemeleri otomotiv sanayi üzerinde sorunlar yaratıyor. Merkez Bankası’nın ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı parasal düzenlemeler, sanayicinin ve ihracatçının işlerini bir miktar zorlaştırıyor.”

Otomotiv İhracatı Arttı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, otomotiv sektöründeki ithalat rakamlarını değerlendirdi. Yılın ilk 6 ayında ülkede otomotiv üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 arttığı görüldü. Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı ise yüzde 1.2 artış gösterdi. İlk 6 aylık dönemde toplam Pazar geçen yıla göre yüzde 9 azaldı ve 375 bin 683 adete düştü.