Ekonomi

Otomobil Sahiplerine Müjde: İndirim Pompaya Yansıdı! İşte İzmir, İstanbul, Ankara Benzin Fiyatları

Geçtiğimiz hafta neredeyse her gün gelen akaryakıt zammının ardından vatandaşa nefes aldıracak indirim haberi geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litresi 1 lira 4 kuruş düştü.

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. Üst üste gelen fiyat artışlarının ardından akaryakıta bu kez indirim geldi.

Benzine İndirim Geldi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litresi 1 lira 4 kuruş düştü. Motorin de ise herhangi bir fiyat değişikliği olmadı.

Benzinin Litresi Kaç Lira?

İndirimin ardından benzinin litresi;

  • İstanbul’da 20 lira 13 kuruşa,
  • İzmir’de 20 lira 25 kuruşa,
  • Ankara’da ise 20 lira 27 kuruşa geriledi.

Geçtiğimiz Hafta Gelen Zamlar

18 Ağustos Perşembe günü motorine 79 kuruş zam, benzine 83 kuruş indirim, 20 Ağustos Cumartesi günü ise motorine 1 lira 7 kuruş zam, 25 Ağustos Perşembe günü ise motorine 95 kuruş zam gelmişti.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS Fiyat Değişimlerini Duyurmama Kararı Almıştı

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.