Ekonomi

Otobüs şirketleri hava yolu firmaları gibi fiyatlandırma yapacaklar!

Türkiye’de Kara yolu yolcu taşımacılığı Covid-19 salgınından etkilenen sektörlerin başında geliyor. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, Hava yolu firmalarının uyguladığı fiyat modeli, kara yolu taşımacılık sektöründe de uygulanabilmesi yönünde yeni bir model önerdiklerini ifade etti.

Dünya genelinde 4 milyon 500 binden fazla insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü pek çok sektörde etkilerini göstermeye devam ediyor. Türkiye’de karayolu taşımacılığı da salgının en çok etkilediği sektörlerden biri. Özellikle yolcu kapasitelerinin azaltılması gibi sebepler ile birlikte bir süredir ulaşımda fiyatlandırmalar tartışma konusu oldu. Bu konu hakkında açıklama yapan, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, Hava yolu firmalarının uyguladığı fiyat modeli, kara yolu taşımacılık sektöründe de uygulanabilmesi yönünde yeni bir model önerdiklerini bildirdi. Özcan açıklamasında, “Hava yolu firmalarının uyguladığı fiyat modeli, kara yolu taşımacılık sektöründe de uygulanabilir. Yolcu sayısı azken fiyatları yüzde 30’a kadar düşürme yetkimiz var. Talep fazlayken de artırma yetkimiz olsun. Hava yolu firmaları yapıyor, biz de aynı sistemi istiyoruz. Teklifimizi bakanlığa sunduk, değerlendiriyorlar” ifadelerini kullandı.

FSM’yi kullanmayı talep ediyoruz

Salgın sürecinde FSM köprüsünü kullanmak istediklerini söyleyen Özcan, “Yurt içi dolaşım faaliyetlerinin kısıtlanması ve en fazla yüzde 50 doluluk oranıyla çalışma şartı getirilmesi sektörü ekonomik olarak çöküntüye doğru götürüyor. Bu süreçte en azından İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü de kullanabilmeyi talep ediyoruz. Böylece hem yolcunun zaman kaybetmesinin, hem de yakıt israfının önüne geçilmiş olur” dedi.