İzmir Haberleri

Oto Galericilerin Yetki Belgesi Müracaatı İçin Son Gün 20 Aralık!

Mesleki yeterlilik belgesi için son başvuru tarihinin 20 Aralık olduğunu açıklayan Dursun, üyelerinin mağdur duruma düşmemeleri için vakit geçirmeden oda ile irtibata geçmelerini istedi.

Türkiye’de inşaattan sonra en büyük sektörün otomotiv olduğunu kaydeden Dursun; “Yılda 7 milyon aracın noterlerde alım satımı yapılıyor. Yılbaşından sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan firmalar oto galericilik yapamayacak. AB uyum çerçevesinde mesleklere standart getiriliyor. Belgelendirme ve standart getirilme çalışmaları tüketicilerin ve üyelerimizin menfaatine. Çünkü her önüne gelen bizim işimizi yapamayacak. İşi bilen, tecrübeli, güvenli üyelerimiz yapacak ve bu durum da hem haksız rekabeti önleyecek hem de müşteriye verilen hizmetin kalitesini artıracak. Aynı belgelendirme çalışmalarının araç galericileri arkadaşlarımız, meslektaşlarımız, 20 Aralık tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuruda bulunmalıdırlar” dedi.

Ne Yapılmalı?

İzmir’de 200’e yakın galerici esnafının yeterlilik belgesini aldığını belirten Dursun, “Duyarlı esnafımıza teşekkürler. Halen işin ciddiyetine varmayan esnafımızı ciddi bir şekilde uyarıyorum. Bir an önce yeterlilik belgesi almak başvuruda bulunsunlar. Bu belge sayesinde her işi ehli olan yapacak. Yılbaşından sonra yani 1 Ocak 2020‘den itibaren yetki belgesi olmayan kişi oto galeri açamayacak” dedi.

Başvuru için gerekli belgelerin neler olduğunu söyleyen Dursun, “İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği‘ndeki Usta Belgelendirme birimine başvursunlar. Bize gelsinler. Biz onları yönlendirelim. Direk bize gelsinler. Ayrıca 0232 4571141 numaralı telefondan bize ulaşabilirler. Üyelerimizi kesinlikle elini çabuk tutmasını istiyorum. Üyelerimiz odaya gelirken 2 tane fotoğraf, kimlik kartı fotokopisi ve kuruma yatırılması için 400 lira getirecek. Sonrasında ise sınava girerek yetki belgesini alacaklar” dedi.

Bir cevap yazın