EğitimGündem

ÖSYM’den yeni HES kararı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavlarda gözetmen olarak görev almak isteyenlerden yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Hayat Eve Sığar (HES) kodu isteneceğini açıkladı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yeni bir Hayat Eve Sığar (HES) kararı aldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM tarafından düzenlenecek sınavlarda görev almak isteyenlerden, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Hayat Eve Sığar (HES) kodu isteyeceklerini açıkladı.

HES KODU OLMAYANLARA SINAV GÖREVİ YOK!

HES kodlarıyla sınav görevlilerinin koronavirüs durumlarını takip ettiklerini aktaran Halis Aygün, “Sağlık Bakanlığı verilerinde Covid-19 durumu riskli görünenlerin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevliler atıyorduk. HES kodu bilgisini, adaylara ek olarak artık sınav görevlilerinden de isteyeceğiz. ÖSYM tarafından düzenlenecek sınavlarda görev almak isteyenlerin, başvurularından önce HES kodu alması gerekiyor. HES kodu bilgisi ÖSYM Görevli İşlemleri Sistemi’ne (GİS) kaydedilmeyenlerin sınav görevi talebi, sistem tarafından kabul edilmeyecek. Bu nedenle görevlilerin, sınav görevi talebi için sisteme giriş yapmadan önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor. HES kodu bilgisi, ÖSYM Görevli İşlemleri Sistemine kaydedilen görevliler, sınav görevi talebinde bulunabilecekler” dedi.

HES kodunun geçerlilik tarihinin önemine de dikkat çeken Aygün, görev talep edilen sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerektiğinin altını çizdi.

Peki HES kodu nasıl alınır?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu