Eğitim

ÖSYM açıkladı: Tarihler belli oldu!

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından YKS sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanacağı işaret edilmişti. Bu açıklamanın ardından öğrenciler tarafından üniversite kayıtları hakkında araştırmalar yapılmaya başlandı. ÖSYM, YKS kılavuzunda üniversite kayıt tarihlerine ilişkin bilgilere yer verdi. İşte o tarihler…

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle üniversiteler eğitimi uzaktan yada yüz yüze olup olmayacağına kendileri karar veriyorlar. YKS sonuçlarının ise bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. ÖSYM Başkanı Halis Aygün kayıt tarihlerine ilişkin açıklamasında, “Sevgili gençler, heyecanlısınız, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum. Ülkemizin yarınları olan sizler için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız. #ösym” ifadeleri kullanmıştı. Bu nedenle üniversite kayıtları hakkında adaylar tarafından araştırmalar yapılmaya başlandı.

YKS sonuçları için tıklayınız. 

Kayıt tarihleri ne zaman?

ÖSYM, YKS kılavuzunda üniversite kayıt tarihlerine ilişkin bilgilere yer verdi. Klavuza göre; bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak. Online kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında alınacak.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.