GenelSağlık

Op. Dr. Hüseyin Kandulu – Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Dış görünüşün oldukça fazla ön plana çıktığı günümüzde, meme büyütme estetiği de oldukça fazla yapılır. Memelerin hacmini çoğaltmak için yapılan bir cerrahi işlem olan meme büyütme operasyonunda meme implantları, meme dokusu ya da göğüs kaslarının alt bölümüne yerleştirilir.

Meme büyütme ameliyatı yaptırmak için çeşitli sebepler yer alır. Bir memenin diğer memeden daha küçük formda bulunması veya küçük memelere sahip olunması, kadınlarda özgüven sorunlarına sebep olur.

Meme Büyütme Estetiği

Silikon implant olarak da isimlendirilen protezler yardımı ile ya da yağ enjeksiyonu ile küçük memelere sahip olan kadınların istenen ölçülere getirilmesi işlemine ve bu amaçla yapılan ameliyata meme büyütme adı verilir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı en sık olarak meme boyutlarından memnun olmayan kadınlarda memenin büyütülmesini sağlamak için yapılır. Bunun dışında meme büyütme ameliyatı farklı nedenlere bağlı şekilde yapılabilir.

Emzirme veya önemli oranlarda kilo verme durumu sonrası sarkan ve hacmini oldukça fazla yitiren memelerin toparlanmasına katkı sağlamak için meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Göğüs duvarı anomalisi sebebiyle meme yapısı gelişmeyen kadınlara meme hacmi sağlamak amacıyla meme büyütme ameliyatı tercih edilebilir.

Meme büyütme yöntemleri nelerdir?

Meme büyütme ameliyatlarında vücudun kendisinde yer alan yağ dokusu ve kök hücrelerden faydalanabilmeimkânıolduğu gibi silikon veya tuzlu su içeren implantların da kullanması mümkündür. Vücudun kendi dokusunun kullanıldığı ameliyatlarda, karnın iki yanında yer alan yağ tabakasından elde edilen yağlar, meme dokusuna yerleştirilir.

Yerleşimi gerçekleştirilen yağ dokularının yeni konumlarında kalıcı bir hale gelebilmeleri için damarlarla beslenmeleri önem taşır. Yeni damarlanmayı yaratmak için de kök hücrelerle beraber nakledilmesi gereklidir. İmplantlar ise silikon bir kılıf içerisinde yer alan tuzlu su veya silikon bir jel içerebilirler. Tuzlu su içeren implantlar, belirlenen konuma yerleştirildikten sonra sterilsalin sıvısı ile doldurulması sağlanır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

İşlemin doğru ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için meme küçültme operasyonu öncesinde kişiye gerekli olan tahlil ve incelemeler uygulanır. Alınan sonuçlara göre kişinin bu ameliyat için uygun olduğuna karar verilmesinin ardından hazırlık süreci başlar. Ameliyata girmeden belirli bir süre öncesinde alkol ve sigara tüketiminin bırakılması gerekir. Kullanılan ilaçlar ya da kan sulandırıcılar hakkında bilgi alımı gerçekleştirilmeli ve bırakılması sağlanmalıdır.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

En az üç gün dinlenme süreci beraberinde meme küçültme ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı gerekir. Pansumanlara aksatılmadan gidilmesi de oldukça önemlidir. İyileşme süreci içerisinde ağır yükler taşınmamalı ve doktorun önermiş olduğu sutyenin kullanılması gerekir.  Memede ödem oluşumu belirgin olur. Ancak dört hafta içerisinde yüksek oranda geçer. Kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler ve ani hareketler yapılmamalıdır.

Ağrının hafifletilmesi için ağrı kesiciler ve buz uygulaması meme küçültme ameliyatından sonra kullanılır. Böylelikle yaşanan ağrı kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 6 – 12 ay süresince göğüslerde zaman zaman yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Temelde iki farklı yöntem kullanılarak yapılan meme dikleştirme ameliyatında küçük memeye sahip kadınlarda cilt altına silikon yerleştirilmesiyle, büyük memesi olanlarda ise fazla gelen meme dokusunun çıkartılması şeklinde genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Operasyon için gereken şartlarda ilk olarak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve sağlık sorunu yaşamaması önem taşır. Kişiler, meme dikleştirme operasyonlarının kesi açılması şeklinde yapılan bir cerrahi işlem olduğunun bilincinde olmalıdır.

Göğüslerde nedenleri değişkenlik gösteren önemli düzeyde sarkma yaşayan kişilerde meme dikleştirme operasyonu yapılabilir ve profesyonel bir hekim tarafından ameliyathane şartlarında olmasına dikkat edilmelidir.

Meme altına takılan protezlerden küçük bir kesi görüldüğü için meme dikleştirme sonrasında kalan izler kişiyi rahatsız edecek noktada değildir.