Gündem

Ölümcül virüs ABD’ye de sıçradı! Türkiye alarmda!

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve henüz tanımlanamayan virüs insanlarda panik ve korku yaratmaya devam ediyor. Son olarak ABD’de görüldüğü öğrenilen ölümcül virüs Türkiye’de endişeye neden oldu. Belirtilerinin soğuk algınlığına benzetildiği ‘corona’ virüsü Çin’de 6 kişinin ölümüne eden olmuş ve 300 kişide de hastalık belirtilerine rastlanmıştı. Çabuk yayılan bir tür olan virüsün, insandan insana bulaştığı duyurulunca Havalimanları da önlem almaya başladı.

Diğer ülkelere de sıçradı

ABD’den Çin’i ziyarete giden ve ülkesine geri dönen birinin virüse sahip olduğu ve hastalık belirtileri gösterdiği tespit edildi. Hızla yayılan virüsün sadece ABD ve Çin’de değil Tayland, Japonya ve Güney Kore’de de görüldüğü öğrenildi.Dünya Sağlık Örgütünün açıklamaları ve virüsün diğer ülkelere de yayılması sonucu ülkelerde önlemlerini almaya ve tedbirli davranmaya başladı. Son olarak Çin uçağında tek tek virüs taraması yapıldığı görüntüler haber sitelerinde çokça yer almıştı. Türkiye’de o virüs karşısında önlem almaya başladı.

İstanbul Çin uçuşlarında önlem

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Çin’den İstanbul’a uçuşu olan hava yolu şirketlerini dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı. Hava yolu şirketleri ile yer hizmeti veren firmaları uyaran yetkililer, virüsün belirtilerini ve önlemlerini düzenledikleri toplantı ile çalışanlara aktardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virisü hakkında yaptığı açıklamada korkmaya gerek olmadığının altını çizerek “Ben bir panik havası oluşturmamak adına ciddi bir risk taşıdığı algısını oluşturmamak anlamında daha net ifade ederek söylüyorum, tedirgin olmaya gerek olmadığını, o bölgeden Türkiye’ye gelen vatandaşın sayısının zaten az olduğunu ve haftada 3 seferin yapıldığını ve özellikle sadece o bölgeden değil Çin’den gelen bütün yolcularla ilgili bu anlamda yakın takibe Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğümüzün aldığını, 7/24 hem liman hem havaalanlarında bu takiplerin kapıdan itibaren yapıldığını ve şüpheli bir vaka görüldüğünde mutlak karantina odamıza, oradan özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde bir hazırlık içinde olduğumuzu özellikle söylemek istiyorum. Bu hazırlıklarımızla birlikte şu an bir risk taşımadığımızı, herhangi bir riskli vakanında görülmediğinin özellikle altını çizmek istiyorum.” dedi.

Bir cevap yazın