Eğitim

Okullar kapatıldı mı? Uzaktan eğitim ne olacak? Okullar hakkında yeni tedbir kararı alındı!

Türkiye’de artan vakalar nedeniyle okulların durumu merak ediliyordu. Bu nedenle gözler bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’na çevrilmişti. Saat 15:30’da başlayan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan okullar hakkında da açıklamada bulundu. Peki, okullar kapatılacak mı? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okullar hakkındaki tedbir açıklaması…

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime başladı. Artan vakalar nedeniyle okulların yeniden kapatılıp kapatılmayacağı merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından okullar hakkında da açıklamada bulundu. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, okulların yıl sonuna kadar online eğitime devam edeceği bildirildi.

İşte Erdoğan tarafından yapılan açıklamada kullanılan ifadeler:

Koruyucu tedbirler kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler yaşanırken, tehdit sürüyor. Sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen ölüm sayıları, Avrupa ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırmasına sebep oldu. Salgının seyri tırmanışını sürdürürse, hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir. Türkiye olarak salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak çalışmaları sürdürme görevimiz var.

Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Amacımız bir an önce ülkemizi bu salgın illetinden kurtararak hedeflerimize ulaşmaktır. Kabine toplantımızda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10 ve 20 arası dışında sokak kısıtlaması uygulanacak. 65 yaş üstü için uygulanan sokak kısıtlaması 20 yaş altına da teşbih edilecek.

Okullar eğitime yıl sonuna kadar online olarak devam edecek. Restoran, berber gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10 ve 20:00 arasında olacak. Restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmayacak devam edilecek. Şehirlerdeki sigara içme yasağı sürecek.