Eğitim

Okullar İçin Kritik Açıklama Yapıldı: Vardiya Sistemi Geliyor

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel okullar için kritik bir açıklama yaptı. Yamanel açıklamalarında okullar için karma modeller olduğunu yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeninin söz konusu olabildiğini belirtti. Ayrıca Yamanel açıklamalarında vardiyalı eğitimin de söz konusu olabileceğini vurguladı.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel corona virüsü salgını ve okullar hakkında açıklamalarda bulundu. Yamanel açıklamalarında okulların 31 Ağustos’taki açılış tarihinin ertelenmesi ihtimalini değerlendirerek vaka sayılarının çok artar kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o zaman okulların açılmayabileceğini ifade etti.

OKULLARDA VARDİYA SİSTEMİ OLABİLİR

Konu ile ilgili olarak Levent Yamanel açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Zaten okullar için de hibrit modeller var biliyorsunuz. Yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz konusu olabilir. Mesela 10 ders var, 5’i evde, 5’i okulda gibi. Bizim için daha uygun olacaktır. Temas olasılığını daha aza indirecektir, bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığımız da bu yönde çalışıyor. 1 metrelik sosyal mesafe sınıflarda yeterli olacaktır. Ama okulun kapalı alanını düşünerek ona göre yapılan bir çalışma mevcut. Tabii belki vardiyalı eğitim de söz konusu olabilir, sabah-öğlen gibi veya üç vardiya gibi önlemler gelebilir”

Prof. Dr. Levent Yamanel, böyle gitmesi halinde 15 gün içinde günlük vaka sayılarında 500’ü göreceklerini belirtti. Bununla birlikte Yamanel açıklamalarının devamında o zaman daha iyi güzel şeyler konuşulacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Dünyada sonbahar aylarında ikinci dalga bekleniyor. Türkiye hala birinci dalgayı yaşıyor. Biz daha birinci dalganın plato fazındayız. Yani birinci dalganın bitişi için, birinci dalgayı atlatmamız için 100’lü seviyelerin altına da inmemiz gerekiyor, ikinci dalgayı o zaman konuşabiliriz. Yazın 100’ün altına inebilirsek tabii ki çok avantajlı oluruz. Çünkü o zaman sağlık sistemimiz ikinci dalga için daha dinç olacaktır”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu