EğitimGenel

Öğretmenler pandemiden sonra ilk kez bugün okulda!

Tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de Mart ayından beri eğitime uzaktan devam eden öğretmenler Mesleki Gelişim Programı kapsamında aylar sonra bir araya geldi.

Pandemiyle önce uzaktan yürütülen, sonrasında ise ara verilen eğitim öğretim döneminin yenisi yakında başlıyor. Bugün öğretmenler, aylar sonra ilk defa okullarında düzenlenen toplantıda buluştu. Öğretmenler, hijyen ve güvenlik konularından, telafi ve psikososyal destek çalışmalarına kadar pek çok konuyu ele aldılar. Konak ilçesindeki Gazi Ortaokulu’nda düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da EBA üzerinden katılarak açılış konuşması yaptı.

İlk ders zilinin çalmasını ve öğrencileri ile yeniden bir araya gelmeyi dört gözle bekleyen Türkçe öğretmeni Ayşe Zehra San toplantı sonrasında “Uzun zamandır okullarda değildik. O yüzden bayağı özledik. Umarım en kısa sürede öğrencilerimize de kavuşuruz. Çünkü çocuklarımızdan çok uzak kaldık. Evet uzaktan eğitim için de bayağı çabaladık ama yine de yüz yüze eğitim gibi olmuyor. Şu an ilk adımı attık inşallah onlara da kavuşuruz. Aylardır okula gelemiyoruz o yüzden çok heyecanlıyım. Okulda olmak çok farklı bir duygu. Çocuklarla bir arada olmak onlarla iletişim kurmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Düşüncelerini aktaran bir diğer öğretmen Gülden Arslan ise 21 Eylül’de okulların açılmasını sabırsızlıkla beklediğini belirtti. Uzaktan eğitimin ve öğrencilerinden ayrı kalmanın zorluklarının da altını çizen Arslan, el birliğiyle ve tüm önlemler alınarak yeni eğitim – öğretim yılında öğrencileri ile bir arada olmayı temenni ettiğini söyledi.

Okullarda yüz yüze eğitim ise, yeni bir gelişme olmaması halinde 21 Eylül 2020 tarihte tavsiye edilen sınıflarda aşamalı olarak başlayacak.