22.11.2019, 19:55

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Gelin birlikte, uygarlıkların ayak izlerine basarak, zaman içinde yolculuklara çıkalım! Yarınları düşleyebilmek için dünde kalan yaşanmışlıkları anlamaya çalışalım.

Konumuz, Roma İmpartoru Septimius Severus döneminde (MS 145-211) yaşanmış bir öğretmen öyküsüdür.

Severus, Romalı olmayan, Afrika kökenli ilk Roma İmparatorudur. Çocuklarının eğitim öğretim çağları geldiğinde onlara en iyi öğretmenin bulunmasını ister. Uzun bir arayıştan sonra İmparatorun danışmanları öğretmen olarak; Hierapolisli (Pamukkale) ünlü bir sofist (bilge) olan Antipatros’u bulurlar. Kendisine İmparatorun davetini iletirler. Antipatros teklifi kabul eder ve Roma’ya giderler. Uzun yıllar Roma’da imparatorluk sarayında Caracalla ve Geta’ya öğretmenlik yapar. Bu arada, öğretmen Antipatros çok dil bildiği için imparatorluğun diplomasi işlerini de yürütür. İmparatorluk olanaklarının Hierapolis’e akmasını sağlayarak imar faaliyetlerine büyük katkılar sağlar.

Fotoğraf : Pamukkale Hierapolis Antik Tiyatrodan Büyük oğul Caracalla, İmparator Severus, küçük oğul Geta ve Anne Domna

Babaları öldükten sonra, büyümüş olan İmparatorun iki oğlu Caracalla ve Geta iktidar mücadelesine başlamışlardır. Bu mücadele sonunda kardeşini annesinin yardımıyla öldüren Caracalla iktidara geçer.

Caracalla, kardeşi Geta’ya ait ne varsa hepsini yok eder. Heykellerini kırdırır, kabartmalarını kazıtır, adının yazılı olduğu yazıtlardan Geta’nın adını sildirir.

Olanlara çok üzülen, kahrolan öğretmen Antipatros: “Benim öğrencilerim nasıl olur da iktidar uğruna kardeşini öldürebilir, demek ki ben boşuna uğraşmışım” diyerek, suçluluk duygusuyla, Hierapolis’e geri döner.

Caracalla, öğretmeninin kendisini anlamasını bekler. Doğu seferine çıktığı yıl Hierapolis’e gelerek (MS 215) bir süre burada kalır. Burada konaklamasının nedeni, aynı zamanda öğretmeniyle barışmaktır. Yeni ve genç imparator Caracalla hocasının gönlünü almak için çok çaba harcar. Hatta hocası adına madalyon bile bastırır. Ama nafile…

Öğretmen Antipatros kardeşini katleden öğrencisini asla affetmez.

Bu soylu bilge, yiğit öğretmen... Sofist Antipatros, bir sabah Caracalla’nın üsteleyip durmasına tahammülü kalmadığı için kendi canına kıyarak yaşamına son verir. Öğretmenler gününde onu saygıyla anıyoruz.

Yorumlar (7)
Aytekin KILINÇ 3 hafta önce
Nizami hocam kaleminize sağlık.Tamda bu yıl Denizlili filozofları sormuştum gençlere. Epiktetosu bulmuşlardı. Ama Antipatrosu sadece bir öğrencim hikayesi ile bulmuştu.Hikayesini anlattığında diğer öğrencilerim çok etkilenmislerdi. Bunu hatırlattığımız için teşekkürler...
Bahar BİLİCİ ÖZTÜRK 3 hafta önce
Kaleminize sağlık değerli öğretmenim, sayenizde kültürlenmeye, öğrenmeye devam ediyoruz. Sizin de öğretmenler gününüz kutlu olsun.
MUAMMER KARDEŞ 3 hafta önce
Öğretmenler gününe yakışan,daha çok sevgili Nizami'ye yakışan bir yazı olmuş..Mitolojik öyküler de felsefe ve hatta kutsal kitaplar gibi bir çok sır barındırır içinde.. Geçmişten geleceğe bunları birilerinin aktarması gerek. Değerli arkadaşım Nizami'nin yazmaya başlamasını bu yönden önemsiyorum. Yeni uğraşında başarılar dilerim. ÖĞRETMENLER GÜNÜ'N KUTLU OLSUN TÜRKİYE'M..
Meral Güler 2 hafta önce
Kaleminize sağlık hocam. Tüm öğretmenlerimizin saygı ve minnetle günlerini kutluyorum.
Cengiz Sarıca 2 hafta önce
Mesaj dolu bir öyküyü bizlere aktardığınız için teşekkürler Nizami hocam.
Gökhan Taşdelen 2 hafta önce
Nizami Çubuk hocam kaleminize sağlık...
Bahaittin Öztürk 2 hafta önce
Nizami Öğretmenim,tarih rehberliğiniz bizi aydınlatmayı devam ediyor.Teşekkürler...