Ege Haberleri

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Severus, Romalı olmayan, Afrika kökenli ilk Roma İmparatorudur. Çocuklarının eğitim öğretim çağları geldiğinde onlara en iyi öğretmenin bulunmasını ister. Uzun bir arayıştan sonra İmparatorun danışmanları öğretmen olarak; Hierapolisli (Pamukkale) ünlü bir sofist (bilge) olan Antipatros’u bulurlar. Kendisine İmparatorun davetini iletirler. Antipatros teklifi kabul eder ve Roma’ya giderler. Uzun yıllar Roma’da imparatorluk sarayında Caracalla ve Geta’ya öğretmenlik yapar. Bu arada, öğretmen Antipatros çok dil bildiği için imparatorluğun diplomasi işlerini de yürütür. İmparatorluk olanaklarının Hierapolis’e akmasını sağlayarak imar faaliyetlerine büyük katkılar sağlar.

Fotoğraf : Pamukkale Hierapolis Antik Tiyatrodan Büyük oğul Caracalla, İmparator Severus, küçük oğul Geta ve Anne Domna

Babaları öldükten sonra, büyümüş olan İmparatorun iki oğlu Caracalla ve Geta iktidar mücadelesine başlamışlardır. Bu mücadele sonunda kardeşini annesinin yardımıyla öldüren Caracalla iktidara geçer.

Caracalla, kardeşi Geta’ya ait ne varsa hepsini yok eder. Heykellerini kırdırır, kabartmalarını kazıtır, adının yazılı olduğu yazıtlardan Geta’nın adını sildirir.

Olanlara çok üzülen, kahrolan öğretmen Antipatros: “Benim öğrencilerim nasıl olur da iktidar uğruna kardeşini öldürebilir, demek ki ben boşuna uğraşmışım” diyerek, suçluluk duygusuyla, Hierapolis’e geri döner.

Caracalla, öğretmeninin kendisini anlamasını bekler. Doğu seferine çıktığı yıl Hierapolis’e gelerek (MS 215) bir süre burada kalır. Burada konaklamasının nedeni, aynı zamanda öğretmeniyle barışmaktır. Yeni ve genç imparator Caracalla hocasının gönlünü almak için çok çaba harcar. Hatta hocası adına madalyon bile bastırır. Ama nafile…

Öğretmen Antipatros kardeşini katleden öğrencisini asla affetmez.

Bu soylu bilge, yiğit öğretmen… Sofist Antipatros, bir sabah Caracalla’nın üsteleyip durmasına tahammülü kalmadığı için kendi canına kıyarak yaşamına son verir. Öğretmenler gününde onu saygıyla anıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı