TSYD’den kınama

TSYD İzmir Şubesi, Kasımpaşa-Aydınspor 1923 maçı sonrası ev sahibi ekibin kalecisi Behram Zülaloğlu’nun bir gazeteciye saldırmasına tepki gösterdi.

Offsayt 10.10.2016, 13:38 10.10.2016, 14:39
TSYD’den kınama

TSYD İzmir Şubesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdildi:
"İzmir Atatürk Stadı’nda 9 Ekim Pazar günü oynanan Karşıyaka - Aydınspor 1923 maçının devre arasında Karşıyakalı sporcu Behram Zülaloğlu, foto muhabirlerinin bulunduğu kulübeye gelerek Habertürk Gazetesi’nin muhabiri ve derneğimizin üyesi Deniz Biricik’e saldırdı. Herkesin gözü önünde gazeteci arkadaşımıza en ağır küfürleri peş peşe sıralayan söz konusu sporcu! fiziksel saldırıya da yeltendiği sırada takım arkadaşları ve diğer gazeteciler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Soyunma odasına yöneldikten sonra bir kez daha dönüp çirkin eylemini sürdürmeye ve tribündeki taraftarları tahrik etmeye çalışan Behram Zülaloğlu, performansına ilişkin yaptığı eleştiriyi Deniz Biricik’e saldırmasının haklı gerekçesi olarak gösterdi.

Öncelikle, eleştiri gazetecinin hakkı ve görevidir. Eleştiriye uğrayan, kişilik haklarına saldırıldığını ya da hakarete uğradığını düşünüyorsa, yapması gereken mahkemeye başvurmaktır, saha içinde kabadayılık yapmak değil. Kaldı ki Deniz Biricik için böyle bir iddia da söz konusu bile değildir.
TSYD İzmir Şubesi olarak Behram Zülaoğlu’nu elbette kınıyoruz. Ancak bu yalnızca bir “kınama açıklaması” değildir. Zira bundan önceki örnekler de bize gösterdi ki canı sıkılan yönetici, teknik adam ya da futbolcu, genç muhabirlere saldırmayı öfkesini dışa yansıtmanın en kolay ve en risksiz yolu olarak görüyor.
Dolayısıyla bu sporcuya hem kulübü Karşıyaka’nın hem de Türkiye Futbol Federasyonunun gereken yaptırımı uygulamasını bekliyoruz. Saldırının cezasız bırakılmasının, bunu onaylamak anlamına geleceğine dikkat çekiyoruz. Spor muhabirleri, spor yazarları dileyenin dilediği gibi üzerine yürüyüp, küfür ve hakaret edebileceği, canı sıkılanın öfkesini çıkarabileceği zayıf halkalar değildir."

Yorumlar (0)