09 Ekim 2016 Pazar 09:07
"Kupayı aldırmazdım"

Mahmut Uslu ve sarı-lacivertli yöneticiler Mehmet Selim Kosif ile  Metin Doğan, Kalamış'taki bir restoranda Fenerbahçe'yi takip eden gazetecilerle  bir araya geldi.
Mahmut Uslu, burada yaptığı açıklamada,Galatasaray'ın 2011-2012  sezonunda elde ettiği şampiyonluk kupasını Kadıköy'de Ülker Stadı'nda  kaldırmasıyla ilgili tepkisini dile getirdi.
Sarı-kırmızılıların Fenerbahçe'yle 12 Mayıs 2012'de 0-0 berabere  kalarak şampiyon olduğu ve kupayı maçtan saatler sonra Kadıköy'ün çimlerinde  almasını hatırlatan Uslu, şunları kaydetti:
"O zamanki yönetimde yoktuk. Ben olsam zaten o kupayı aldırmazdım.  Net. Çünkü provakasyona alet oldu hepsi.  Bizim gibi adam olsaydı, orada  aldırmazdı kupayı. Biz ölürdük aldırmazdık, hiç tanımazdık kimseyi. Aziz Yıldırım  veya ben olsaydım o kupayı aldırmazdık. Seyirciydim o zaman ben. Bütün ailem gaz  yedi. Ben yönetici olsaydım, ölümü alırlardı kupayı alamazlardı. Aziz Yıldırım  olsaydı zaten böyle bir şey olmazdı. Kupayı alacaksınız zaten aceleniz ne?  Anlaşmışsınız. Karanlıkta kupa alınır mı? Ondan sonra ne oldu. Provakasyon var.  Kimdi o zaman Galatasaray'ın CEO'su (Lütfü Arıboğan). Kim o adam. Araştırın bunu.  Galatasaray'ın basket maçı finaline çıkmaması bile provakasyon. Ne var  çıkacaksın, yüzde 49 da ihtimalin var, kazanabilirsin, koskoca Galatasaray. Bizim  Abdi İpekçi'de yaşadıklarımızın yüzde 10'unu yaşamadılar. Yumruk yedik. Daha ne  olacak. Tükürük yedik."
Konuyla ilgili konuşan sarı-lacivertli yönetici Metin Doğan ise o  dönemde cezaevinde olan kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın açıklamalarını  hatırlatarak, "Aziz Yıldırım o zaman cezaevinde maçtan iki gün önce 'kupayı  kaybetsek bile olağanüstü bir mücadele verdik, şampiyonluğu kaybetsek bile  alkışlarla veda etsin taraftarımız' mesajı verdi. Onlar ne yaptı, cenaze evimizde  düğün yapmaya kalktılar." ifadelerini kullandı.
Sarı-lacivertli kulübün genel sekreteri Mahmut Uslu, 3 Temmuz 2011'de  başlatılan şike davasına da değinerek, "Yönetici değildim o zaman ama 3 Temmuz  olmasaydı Fenerbahçe her sezon şampiyon olacaktı. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde de  ilk 8'e girerdik." diye konuştu.

"Bizim bir adamla problemimiz var"
Mahmut Uslu, Galatasaray Kulübünde başkanlık yapan tek kişi hariç  kimseyle sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi.
Sarı-lacivertli kulübün genel sekreteri, Galatasaray Kulübünün eski  başkanı Ünal Aysal'ı kastederek, "Galatasaray ile rahmetli Özhan Özaydın'ın yanı  sıra Faruk Süren,Mehmet Cansun, Adnan Polat, kimseyle problemimiz yok. Hepsiyle  dostuz. Bizim bir adamla problemimiz var. Duygun Yarsuvat ile de problemimiz  olmadı. 'Bu ateşle üfleyerek sönmez' diyenle. Yangın ne oldu. Bizim  arkadaşlarımız bir sene hapis yattı. Yangın söndü. Hiç kimseyle problemimiz yok."  değerlendirmesinde bulundu.

"Advocaat adam gibi adam"
Mahmut Uslu, futbol takımının teknik direktörü Dick Advocaat'dan övgü  dolu sözlerle bahsetti.
Hollandalı teknik adamın herkese saygı duyduğunu vurgulayan Uslu,  sözlerine şöyle devam etti:
"Advocaat, adam. Adam gibi adam. İyi antrenör, kötü antrenörün dışında  Fenerbahçe için önemli olan iyi adam olması. Nasıl Aykut Kocaman iyi bir adam, bu  da adam. Efendi birisi. Adam, 'hazır olmadan hemşehriyi oynatmam' diyor. Başarılı  olmak, yalnız onun veya Fenerbahçe'nin elinde değil. Başarılı olmanın 7 koşulu  var. İkisini söyleyeceğim. Birincisi, herkese eşit muamele yapılması lazım.  Fenerbahçe Futbol Takımı'na eşit muamele yapılmıyor. Net. Kimin yapmadığını  bilemem. Federasyondur, hakemdir veya odur budur... İkincisi, Advocaat, rakip  antrenörlerle eşit şartlarda başlamadı. Sezon öncesi geçirmedi. Sezon başladıktan  sonra göreve geldi."

"Pereira Türk olsaydı, vatan hainiydi"
Mahmut Uslu, Spor Toto Süper Lig'de sezon başlamadan yolların  ayrıldığı sarı-lacivertli takımın eski teknik direktörü Vitor Pereira'nın kendi  isteğiyle gittiğinin altını çizdi.
Pereira'yı Fenerbahçe'nin göndermediğini vurgulayan Mahmut Uslu, şöyle  konuştu:
"İstikrar adına 'kalsın' dedik ve kaldı. Neden ayrıldığını herkes  biliyor. Takımı iyi çalıştırmadı. Pereira'yı biz göndermedik. Adam kaçtı. Türk  olsaydı, şu anda vatan hainiydi. Pereira iyi çalıştırmadı diyorlar. Çalıştırsaydı  kalırdı zaten. Fenerbahçe'nin doktoru, fizyoterapisti, fizik kondisyoneri  profesyoneldir, antrenörle değişmez. Biz bunları büyük kulüplerden öğrendik. Real  Madrid, Barcelona, Milan... Herkes bu kulübün çalışanlarına saygı gösterecek.  Göstermeyen adam burada barınamaz. Öbür adam da (Pereira) burada 1 sene 2 ay  kaldı ve gitti. Özeti bu. Kendi gitti. Biz bir şey yapmadık. Aykut Kocaman  zamanında Avrupa'da olmayan bütün bilimsel aletleri alındı tesislere. Kullanmadı  Pereira, bilmiyor."

Gökhan Gönül hakkında
Mahmut Uslu, sezon başında sözleşmesi biten ve Beşiktaş'a transfer  olan eski futbolcuları Gökhan Gönül hakkında da değerlendirmelerde bulundu.
Gökhan Gönül'ün ayrılma kararı verdikten sonra tekrar Fenerbahçe'ye  dönmek istediğini iddia
"Londra'dayız bir oyuncu transferi için. Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım,  ben ve iki kişi daha var, oturuyoruz. O sırada bu sağ bekten (Gökhan Gönül) bir  telefon geldi. 'Ben gelmek istiyorum, gelebilir miyim?' dedi. Aziz Yıldırım'ı tam  1,5 saatte razı ettik. Aradık 'peki gel' dedik. Zaten başkanımız '2 milyon 250  bin avroya gelip imza atacaksın' demişti. 'Ben gelirsem ne olacak. Ben  korkuyorum' dedi. O sırada Londra'da otelde lobideyiz. Başkan 'ne diyor' dedi.  Aldı telefonu konuştu. 'Sen Fenerbahçe'nin oyuncususun kimse seni tehdit edemez'  dedi. Buna rağmen insanlar hala 'Ben mutluluğa koştum' diyor. Çıkan haberler  hepsi doğruydu. Yani 1 milyon 750 bin avroya mı transfer oldu o? Aziz Yıldırım '2  milyon 250 bin veriyoruz gelirse gelir' dedi. Doğru mu? Nasıl oluyor peki.  Konuşmuyoruz, sustuk. Gökhan'a 2 milyon 250 bin avro Fenerbahçe verdi, Beşiktaş 1  milyon 750 bin avro. Demekki altta başka bir şey var. Ya aralık sonunda imzaladı,  şimdi inkar ediyor ya da başka bir şey var. Ne var acaba, medya bulsun.  Operasyon."

"Devre arası oyuncu bulmak zor"
Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Uslu, takıma takviye yapmak  istediklerini ancak devre arasında transfer yapmanın zor olduğuna dikkati çekti.
İstedikleri "10 numara" transferlerinden birinin Ajax'a (Hakim  Ziyech), diğerinin iseParis Saint Germain'e (Hatem Ben Arfa) gittiğini aktaran  Uslu, Salih Uçan'la da ilgili görüş bildirerek, şunları belirtti:
"İstediğimiz bir adam Ajax'a gitti diğer PSG'ye. Ben Arfa'yı  gönderselerdi düşünürdük belki. Son 3 maç Salih kötü oynadı. Kimseye ayrıcalık  yapmıyor hoca. Hepsiyle konuşuyoruz, 'sabredin oynayacaksınız' diye. Oyuncu  almayı düşünüyoruz ama devre arası oyuncu bulunması zor. Takım lideri eksiği yok.  1-0 geriye düştüğümüzde 10 pozisyona giriyoruz, 'ne yapalım' girmiyor. Futbolda  1-0 olunca herkes 4-6-0 oynuyor."
UEFA Avrupa Ligi A Grubu ilk maçında 1-1 berabere kaldıkları  Ukrayna'nın Zorya takımıyla ilgili daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatan  Uslu, "Uluslararası seviye çok arttı. Ben, 'Zorya taş gibi takım' dedim. Herkes  benimle alay etti. Ne oldu, Manchester United, zor yendi. Ukrayna Milli Takımı'nı  yenemedin. 5-3 Ukrayna lehine olurdu maç. Futbol kolay değil." dedi.
"Aziz Yıldırım doğru çıktı"
Mahmut Uslu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın zamanında  söylediği sözlerin doğru olduğunun ortaya çıktığını anlatarak, "Biz, bir spor  kulübüyüz. Spor kulübü olunca bu işler çok hassas. Her konuştuğumuz bize tesir  ediyor. Politik bir ortamımız var. Biz, şimdi 'in'iz. 'Out' idik, 'in' olduk.  Bizi artık herkes seviyor. Çünkü biz doğru çıktık. Aziz Yıldırım doğru çıktı."  ifadelerini kullandı.

Mete Kalkavan'a tepki
Mahmut Uslu, geçen hafta Spor Toto Süper Lig'de 1-1 berabere  kaldıkları Osmanlıspor maçının hakemi Mete Kalkavan'a da tepki gösterdi.
Karşılaşmada Osmanlıspor lehine bir de penaltı veren Kalkavan'ın  performansını değerlendiren Uslu, "Osmanlıspor'un aleyhinde konuştum mu?  Penaltıyı konuşmuyorum. Sen rakibe direnci vermeyeceksin hakem olarak Mete  Kalkavan. Adam 6 tane aynı pozisyona 4 senede bizim lehimize olan şeyi çalmamış.  Aleyhimiz 'tık' diye çaldı Mete Kalkavan. Sen orta sahada avantajı verdin, devam  ettirdin, oyun durunca sarı kartı vereceksin. Direncini kıracaksın." şeklinde  konuştu.
Fenerbahçe'nin 4 Nisan 2015'te Çaykur Rizespor maçı dönüşü takım  otobüsünün uğradığı silahlı saldırıyı da değerlendiren Uslu, "Trabzon'da bir gün  normal caddeden stada gidemedik. Tarladan, polislerin arasından mesele çıkmasın  diye gittik. Bu kurşunu yedikten sonra düşünmüyoruz. Bu kurşundan sonra  düşünmüyoruz. Ayıp ettiler. İnşallah yakalarlar. Herkes ölecekti." diyerek  düşüncelerini aktardı.

"Biz, Süleyman Seba'nın adamlığını özledik"
Mahmut Uslu, Beşiktaş Kulübünün efsane başkanı Süleyman Seba'nın  söylediklerine Fenerbahçe ve Galatasaray olarak "evet" dediklerini bildirdi.
Beşiktaş cephesinden yapılan "şike davasının kenar süsüydük" yorumuna  tepki veren Uslu, sözlerine şöyle devam etti:
"Beşiktaş Kulübü Başkanı olarak, Fetullah operasyonunda 'biz kenar  süsüydük' diyorsan, olmaz. Böyle şey olmaz. Senin ikinci başkanın hapisteyse... 5  yıldızlı otele at gelir mi? Serdal Adalı için bunu söylediler, yazıp çizdiler.  Beşiktaş olarak sahip çıkacaksın. Daha önce 'Süleyman Seba'yı özledik' dedim. Şu  andaki federasyon başkanı 'sana resmini yollayalım' dedi. Bak bak anlayışa bak.  Biz, Süleyman Seba'nın adamlığını özledik. Ben federasyon başkan vekiliydim,  Süleyman ağabey ne derse Galatasaray ve Fenerbahçe 'evet' diyordu. Öyle bir  adamdı. Her ay kendisiyle beraberdik. Adam gibi adamdı. Biz Fenerbahçe'yiz. En  büyük sivil toplum örgütüyüz. Biz ezildik, dimdik ayakta durduk. Buraya gelmemin  en büyük nedeni Aziz Yıldırım'ın dimdik ayakta durmasıydı. Yoksa 'merhaba'  demezdim. Bir daha gelmezdim. Bu insanlar da yönetime girdiyse onun için girdi."

"En fazla payı biz ve Galatasaray hak ediyor"
Mahmut Uslu, yayın ihalesinden en büyük payı Fenerbahçe'nin ve  Galatasaray'ın hak ettiğini vurguladı.
Şu anki almaları gereken paranın 100 milyon avro olması gerektiğini  anlatan Uslu, "Galatasaray'la biz fedakarlık ediyoruz havuz konusunda. Bizim  hakkımız 100 milyon avro. İki takımın hakkı 200 milyon avro. Şimdi 30 milyon  dolar küsür alıyoruz. Böyle bir hak yok. Bugün Arsenal 200-250 milyon avro  alıyorsa bizim de hakkımız herhalde 100 milyon avrodur. Eğer biz havuzun yüzde  33-35'in reytingini yapıyorsak hakkımız bu." şekilnde konuştu.
Aziz Yıldırım'a diğer kulüplerin havuz konusunda teşekkür etmesi  gerektiğini vurgulayan Uslu, "Aziz Yıldırım 400 milyon avroya çıkardı havuzu.  Hizmet etti. Türk futboluna hizmet eden 3 adam yok. 2 adam da yok. Tek adam var.  Türk futboluna hizmet ediyor. Havuzdan gerekirse çıkarız. Para düşerse çıkarız.  Şu an ihaleye kim girecek, ne kadar verecek belli değil. Çıkarım bitti. Ne olur  yani. 15 milyon dolar gelecekse niye devam edeyim. 50 milyon dolar gelmeyecekse  niye devam edeyim? Yeni ihale yükselecek kesin, başka çare yok." ifadelerini  kullandı.

"Obradovic'le 2-3 sene anlaşma yapacağız"
Mahmut Uslu, sezon sonu sözleşmesi sona erecek Fenerbahçe Erkek  Basketbol Takımı Başantrenörü Zeljko Obradovic ile devam edeceklerini  vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Obradovic'le ilgili başkanın açıklaması var. 2-3 sene anlaşma  yapacağız. Fenerbahçe olarak basketboldan vazgeçme ihtimalimiz kalmadı artık. Çok  iyi bir seyirci topluluğu var. Biz artık Avrupa'da hep final oynamak, şampiyon  olmak istiyoruz. Voleybolda da aynı şeyi istiyoruz."

"B takımları TFF 1. Lig'de olması lazım"
Mahmut Uslu, İspanya'da olduğu gibi büyük takımların gençlerinden  oluşan B ekiplerinin TFF 1. Lig'de mücadele etmesi gerektiğini söyledi.
İspanya örneğini veren Uslu, şöyle konuştu:
"Türkiye'deki büyük kulüplerin hepsinin gençlerinin TFF 1. Lig'e  sokulması lazım. İspanya gibi. Biz Almanya gibi olamayız. Bu uygulamada küme  çıkmak yok ama düşmek var. Buna Türkiye Futbol Direktörü karar verir. Bunu 4 yıl  önce anlattık. Almanya, amatörlere bağımlı bir havuz oluşturuyor. Bizde maalesef  politika var. 3. Lig takımlarını kapatamıyorlar. Onun için oyuncu çıkmıyor.  Almanya, Avusturya ve Belçika'da amatörlere dayanıyor. Biz, İspanya modelini  uygulamalıyız. Bizde öyle bir şey yok. Bu projeye 5 sene emek verdim. Bunu  uygulatmak için uğraştık, didindik ama maalesef yaptıramıyoruz. 3 Temmuz'dan  sonra herkes kendi derdine düştü. Aziz Yıldırım hapse girmeseydi bu işleri  çözerdi."

Vergi konusu
Fenerbahçe'nin bütün kulüplerin menfaati için vergi konusunda 18  yıldır mücadele verdiğini aktaran Uslu, şunları kaydetti:
"Profesyonel kulüp olarak vergi veriyoruz. Biz, bunu ödemeyelim  diyoruz. Bu vergiler biriksin. Amatör branşlara ne harcıyorsak yıl sonunda onu  mahsup edelim. Biz, vergi indirimi istemiyoruz. Amatör branşlara yatırım yapalım.  Bunu sadece Fenerbahçe değil, bütün kulüpler için istiyoruz. Mesela  Trabzonspor'un 10 milyon lira vergi mi ödemesi lazım. O 10 milyonluk kısımla  amatör branşlara yatırım yapsın ve sporcu yetiştirsin. Para olmadan amatör  sporlara destek olmuyor. Biz de cebimizden amatör sporculara destek veriyoruz.  Sponsorların haricinde bir kaynak yok. Biz de 'vergi vermeyelim. Bizi denetle. Üç  kağıt yaparsak cezalandır.' diyoruz. Fenerbahçe Kulübü, olimpiyatlara giden  sporcuların yüzde 50'sinin sponsoru. Eskiden cepten ödüyorduk ama ödeyemeyecek  duruma geldik. Çünkü rakamlar büyüdü. ENKA ile atletizmde yarışıyoruz. Bize bir  rekabet lazım. Neden Galatasaray ve Beşiktaş ile rekabet etmeyelim. Boksta  devletin haricinde kimseyle rekabetimiz yok. Masa tenisinde yok. Masa tenisinin 1  yıllık gideri 1 milyon lira. Yılda 100 milyon lira vergi veriyoruz. Bununla tüm  amatör branşları kendimize göre idare ederiz ama bize rakip lazım."

Kenan Evren Lisesi hakkında
Mahmut Uslu, Ülker Stadı'nın yanındaki Kenan Evren Lisesi hakkında şu  değerlendirmede bulundu:
"49 yıllığına  araziyi alanlar yüzde 3 ila 10 arası anlaşma yapar  cirodan. Net kardan yüzde 10'a çıkar. Fenerbahçe'nin devletle yaptığı anlaşma  brütten vergi öncesi yüzde 25'tir. Ben o zaman yönetimde olsam imzalamazdım. Ben  itiraz ederdim. Neden,  ben o araziyi aldım, ya kendim yapacağım ya da birine yap  geri kalanı bana ver diyeceğim. Ben 49 sene bunlara paraları verip sonra kar  edeceğim. FETÖ'den şüphemiz var Kenan Evren Lisesi konusunda. 'Fenerbahçe Kulübü  kazanıyor' diye ülkeye anlattılar. Böyle bir şey yok. Brütten yüzde 25 para  vereceğiz. Bu kadar net. Olur mu böyle bir şey?"
Kenan Evren Lisesi'yle ilgili üzerlerine düşen bütün taahhütleri  gerçekleştirdiklerini vurgulayan Uslu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ben devletin yerinde olsam yeri hemen veririm. Biz de açık açık  söylüyoruz, vermiyorsanız araziyi paralarımızı geri verin. Biz orayı niye  alıyorduk, Avrupa Şampiyonası yapılırken UEFA bizim stada göz koydu. O zaman  Galatasaray'ın ve Beşiktaş'ın şimdiki stadı yoktu. Biz burayı alıp otopark yapıp  bu sorunu çözelim istedik. Alma nedenimizin en büyük sebebi buydu. Federasyondan  geldi ilk bu talep. 12 dönüm yer var orada, 2,5 dönümü tarihi eser var. 9,5  dönümden bahsediyoruz. Amatör branşlar için yapılan bir operasyondu bu. Amatörler  için gelire ihtiyacı var. Burayı Fenerbahçe'ye vermemekle hainlik yapıldı. FETÖ  mü başka biri mi yaptı, bilemem. 3 okul dediler, yaptık. Arsa satın aldık, spor  salonu yaptık. Fazlasıyla yaptık. Hepsinin imzası var. Maliye Bakanlığı, Milli  Eğitim Bakanlığı'na 'verin' dedi ama vermediler."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.