EkonomiKamu

Ödemeler Mart ayında başlayacak: 1.150 TL doğal gaz faturalarına destek ödemesi yapılacak!

Ödemeler Mart ayında başlayacak… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurması üzerine doğal gaz destek ödemeleri yapılacak. Dar gelirli vatandaşlar için ödeme ayrıntıları belli oldu. Doğal gaz destek ödemelerini araştıran vatandaşlar için detaylar belli oldu. Doğal gaz destek ödemelerinde verilecek tutarlar açıklandı.

KİMLER YARARLANACAK?

Kimlerin yararlanabileceği ile ilgili olarak diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi bunda da gelir şartına bakılması bekleniyor. Örneğin; kömür yardımında hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden (1.417 lira) az olup olmadığına bakılıyor. Yani hanede 4 kişi varsa ve haneye giren para 5 bin 670 liranın altındaysa, bu yardım sağlanıyor. Doğalgaz için de bu kriterin geçerli olup olmayacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

İLK ÖDEME MARTTA

Destek 6 aylık kış dönemini kapsayacak. Ödemeler, iki eşit taksit ile yapılacak. Buna göre taksit dönemleri ise mart ve ekim ayları şeklinde belirlendi. Ödeme, hak sahibi kişinin PTT Kartı’na yatırılacak. Böylece doğrudan doğruya kişinin hesabına geçecek. Kişi faturasını götürerek PTT’de bulunan hakkı ile ödemesini geri almış olacak.