Gündem

O ülkeye tüm seferler durduruldu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), artan koronavirüs vakaları nedeniyle, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen uçuşları durdurma kararı aldı. Kıbrıs’tan gidiş uçuşlarının ise devam edeceği aktarıldı.

Tüm dünya gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) de koronavirüs vaka sayılarının artmasından dolayı bir dizi tedbir aldı. KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Dairesi, KKTC’ye uçuşlarla ilgili notam yayımladı. Yayımlanan notam hakkında bilgi veren Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi; bu gece yarısından 13 Eylül Pazar akşamına kadar KKTC’ye geliş uçuşları durdurulduğunu açıkladı. Gidişler konusunda ise herhangi bir notam yayımlamadıklarını aktaran Sofi, uçakların boş gelmesi halinde gidiş uçuşlarının yapılabileceğini söyledi. Mustafa Sofi, acil uçuşlar, askeri ve ambulans uçakların ise bu karardan muaf tutulduğunu belirtti.

NOTAM NEDİR?

Notam, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri türüdür. İngilizce “notice to airmen” (havacılara bildiri) kavramının kısaltmasıdır.