Gündem

O ilimizde harita 15 günde kırmızıya döndü!

Malatya'da koronavirüs vaka sayılarının hızla artması ile "Hayat Eeve Sığar" uygulamasındaki vaka sayısını gösteren harita 15 günde kırmızıya döndü. Koronavirüsteki yayılımın son zamanlarda artan düğün nişan gibi etkinlikler olması bilinirken vatandaşların bu etkinliklere katıldığında sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat etmemesi en büyük sebeplerden biri olduğu biliniyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında riskli bölgelerin gösterildiği Sağlık Bakanlığınca başlatılan “Hayat Eve Sığar” uygulamasında son zamanlarda Malatya’da vaka sayılarının hızla artması ile haritanın 15 günde kırmızı renge döndüğü öğrenildi.

SOSYAL MESAFE VE MASKE

Merkezin yanı sıra ilçeler ve kırsal mahallelerde de vaka sayısının arttığı Malatya’da bayram öncesi ve sonrası vaka sayılarında artış olduğu görülüyor. Koronavirüs yayılımın en çok son zamanlarda artan düğün, nişan gibi organizasyonların artması, sosyal mesafeye ve maske kuralına uyulmamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

VALİLİK YENİ KARARLAR ALDI

Malatya’da Aydın Baruş başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu da yeni tedbir kararları almıştı. Bu kapsamda kentteki düğün ve cenaze gibi organizasyonlarda yemek ve her türlü ikramı yasaklayan İl Hıfzıssıhha Kurulu son olarak ta 65 yaş ve üstü vatandaşlara kısıtlama getirerek saat 10.00 ile 17.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarını ve her türlü düğün, nişan, kına, cenaze gibi organizasyonlara da katılımlarını yasakladı.

Malatyalılar ise yeniden sokak kısıtlamalarının gelmesinden yana olduklarını söyledi. Birçok vatandaş, tedbirlere uyulmadığını ifade ederek virüsün kontrol altına alınması için sokağa çıkma kısıtlamalarının da yeniden getirilmesi gerektiğini belirtti.