Gündem

O İlimizde Çalışanlar Dikkat ! Yüzlerce İşçinin Testi Pozitif Çıktı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu çok önemli açıklamalarda bulundu. Zeytinoğlu açıklamalarında 424 firmada çalışan 44 bin 258 kişiye PCR testi yapıldığını, 247'sinin sonucunun pozitif olduğunu ifade etti. Ayrıca Zeytinoğlu 134 firmada çalışan 7 bin 455 kişiye de antikor testi yapıldığını, 115'inin sonucunun pozitif çıktığını vurguladı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu çok önemli açıklamalarda bulunarak Sağlık Bakanlığı iş birliği ile Kocaeli’deki fabrikalarda yapılan Covid-19 test çalışmalarının sonuçlarını belirtti. Zeytinoğlu açıklamalarında Mayıs ayı başında Gebze Teknik Üniversitesinde hizmete başlanan Covid-19 Tanı Merkezinde işçilerin testlerinin yapıldığını vurguladı.

Konu ile ilgili olarak Ayhan Zeytinoğlu açıklamalarında sanayicilerin talebi üzerine, Covid-19 salgını sürecinde firmaların üretimlerinde yaşanabilecek aksamaların giderilmesi ve üretimlerine sağlıklı devam etmeleri amacıyla hayata geçirilen pilot proje kapsamında, PCR ve antikor testleri yapıldığını kamuoyu ile paylaştı.

247 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF

Açıklamalarında Bugüne kadar 424 firmadan 44 bin 258 kişiye PCR test yapıldığını belirten Zeytinoğlu bu kişilerden 247 kişinin testinin pozitif çıktığını vurguladı. “Antikor testi ise 134 firmadan 7 bin 455 kişiye yapıldı ve 115 kişinin antikor testi pozitif çıktı. Rakamların gösterdiği gerçek sonuç bu. Öte yandan Kocaeli’de yapılan antikor testleri ile bağışıklık oranının yüzde 1,54 olduğu da ortaya çıktı” ifadelerini kullanan Zeytinoğlu proje ile fabrikalarda çalışanlardan örnekler alınmasının, PCR ve bağışıklığı ölçen antikor testlerinin yapılmasının, Türkiye sanayisi için ilk olduğunu belirtti.

HASTALIĞI ERKEN AŞAMADA YAKALAMA İMKANI

Ayhan Zeytinoğlu bu konu hakkında açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu testler Kocaeli sanayisi ve halkı için büyük önem taşıyor. PCR testleri hastalığı erken aşamada yakalama imkanı sağlıyor. Hastalığın olumsuz etkileri daha kontrollü yönetilebiliyor. Bölgemizde üretim yapan firmalarımız da üretimlerine kesintisiz devam edebiliyor. Aynı zamanda erken aşamada tespit bulaş riskini de azaltıyor. Tespit edilen vakalar hastalığın en başında Sağlık Bakanlığı tarafından izole edilebiliyor ve bulaşıcılık önlenmiş oluyor. İkinci önemli bir faydası da hasta çok erken safhada tespit edildiği için anında tedaviye başlanabiliyor ve hastanın ayakta tedavisi mümkün oluyor. Böylece daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle tedavi sağlanmış oluyor.”

İlgili Makaleler