Gündem

O ilimizde 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı! 

Erzurum'da koronavirüs vaka sayılarının artması üzerine virüsün yayılmasını engellemek amacıyla İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamaya göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların günün belirli saatlerinde dışarı çıkmalarına izin verilecek, vatandaşların bir araya geleceği açılış ve toplantı gibi etkinlikler yapılamayacağı duyuruldu.

Erzurum’da koronavirüs vaka sayılarının artması üzerine Vali Okay Memiş başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yeni tedbirler alındığı öğrenildi.

KISITLAMA GETİRİLDİ

65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 16.00 saatleri arasında maske ve mesafe kuralına uyarak sokağa çıkabilecek, diğer zamanlarda sokağa çıkmaları kısıtlanacak, kahve, kıraathane ve çay ocaklarına girişleri yasaklanacak, daha önceki İl Hıfzıssıhha Kurul Kararları doğrultusunda düğün ve cenazelere 1. dereceden yakınlar hariç katılım yasaklanacak.

Uygulamaya 9 Kasım’dan itibaren başlanacak.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince ilgililere idari para cezası uygulanacak.

BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Şehir merkezine uzak olan mahallelerden ilçe ve kent merkezlerine yolcu taşıyan minibüs ve dolmuşların da hareket saatleri, 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtı bulunmayan saatlere uygun yapılacak.

Ayrıca pozitif veya temaslı kişilerden izolasyonu ihlal edenler veya salgın kurallarına aykırı cenaze törenleri, taziyeler ya da düğün, kına ve benzeri her türlü toplu etkinlikleri düzenleyenlere yönelik, önleyici veya cezai uygulamalar açısından, mahalle muhtarları daha aktif olarak rol alarak, kaymakamlıklara bilgilendirme yapacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu