Gündem

O ilimizde 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi!

Koronavirüs vakalarının arttığı Bursa'da 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yeni bir karar alındı. Alınan karara göre, 65 yaş ve üstü kişiler sadece o saatlerde dışarı çıkabilecekler. 

Bursa Valiliği koronavirüs vakalarının il genelinde artması nedeniyle yeni önlemler aldı. Alınan karara göre, 65 yaş ve üstü kişiler saat 10.00 – 16-00 saatlerinde dışarı çıkabilecekler.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre İl Hıfzıssıhha Kurulunca, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlendiği duyuruldu.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Kentteki hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları, 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorideki oranlarının düzenli takip edildiği bildirilen açıklamada, “İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, karantinada olan kişilerin takip süresi içinde ateş veya solunum belirtilerinin gelişmesi durumunda cerrahi maske takarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek hastaneye gidiş ve ikametgahlarına dönüşte özel araçlarını kullanabilmelerine karar verildiği aktarıldı.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği belirtilen açıklamada, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında adli işlem yapılacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu