Gündem

O ilimizde 3 berberin koronavirüs testi pozitif çıktı!

Berberler uzun bir aradan sonra normalleşme adımları doğrultusunda 11 Mayıs'ta tekrar açıldı. Malatya'da koronavirüs testi yapılan berberlerden 3'ünün koronavirüs testi pozitif çıktı. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, sosyal medya hesabından vatandaşlara maske ve sosyal mesafe konusunda uyarıda bulundu.

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında kapanan berber ve kuaförler 11 Mayıs’ta tekrar açıldı. Berber ve kuaförlerin tekrar açılması salgının bulaşımı ve yayılımı açısından kamuoyunda tartışmaya neden olurken, Malatya’dan 3 berberin koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, sosyal medya hesabından haberi duyururken, vatandaşları maske ve sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

Koronavirüs salgını, ülkemizde, etkisini yitirmeye devam ederken normalleşme sürecinin de ilk adımları atıldı. Bu kapsamda 11 Mayıs itibarıyla AVM’lerle birlikte berber ve kuaförler de açıldı. Berber ve kuaförlerin açılması, salgının yayılımı açısından kamuoyunda tartışmalara neden olurken Malatya’da koronavirüs taraması yapılan berberlerden 3’ünün test sonucu pozitif çıktı.

3 BERBERİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Görevleri nedeniyle halkla yakın temas halinde olan berberler, kuaförler ve güzellik salonlarında çalışan personele yönelik virüs taraması gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız testlerde üç kişide pozitif sonuç tespit edilmiştir” dedi.

SOSYAL MESAFE VE MASKE UYARISI

Ekiplerin il genelinde yoğun bir şekilde çalıştığını ve en kısa sürede tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların taramalarını bitirmeyi planladıklarını belirten Bentli, “Virüsten korunmanın en önemli pozitif yolunun sosyal mesafeye uymak ve maske kullanımı olduğunu unutmayalım” ifadelerine yer verdi.