Gündem

O ilde alarm! Hayat Eve Sığar’da harita tamamen kırmızıya döndü! 

Batman'da koronavirüs vaka sayısında korkunç artış yaşanırken alınan bilgilere göre her gün yapılan 500 testin yarısının pozitif çıktığı öğrenildi. "Hayat Eve Sığar" uygulamasında ise Batman haritasının tamamı neredeyse kırmızı renk oldu.

Batman’da koronavirüs vaka sayısında alınan bilgilere göre ciddi artış yaşanırken Batman Bölge Devlet Hastanesinde test yaptırmak isteyenler uzun kuyruklar oluştururken, her gün yapılan 500 testin yarısının pozitif çıktığı iddia edildi.

HAYAT EVE SIĞAR’A YANSIDI

Şu ana kadar Batman’daki vaka sayısının 6 bin 500 olduğu ifade edilirken, 2 bini aktif olmak üzere yaklaşık 12 bin kişinin takip edildiği belirtildi. Özellikle normalleşme döneminin başladığı 1 Haziran’dan itibaren tedbirlerin unutulduğu Batman’daki vaka artışı, Sağlık Bakanlığının vakaların bulunduğu bölgeleri gösteren ‘Hayat Eve Sığar’ (HES) uygulamasındaki haritaya da yansıdı. 6 Temmuz ve 8 Ağustos tarihlerinde alınan iki harita görüntüsü, durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

HARİTA KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ

Son 1 aylık sürede Batman haritasının neredeyse tamamı ‘kırmızı’ renge büründü. Kent merkezinin yarını sıra ilçelerde de durum farklı değil. Kozluk ve Sason ilçesinde son 24 saatte tam 16 adres karantinaya alındı. Batman’ın Kozluk ilçesinde 14, Sason ilçesinde de ise 2 evde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulanmaya başlandı.