Genel

O Bitkiyi koparmayın! Cezası tam 60 bin TL!

19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakkı Karaman herkesi uyardı! Orkideleri koparmayın, yanarsınız! 

KİLOGRAMI 1000 TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Hasadı yapılan ve ciddi talep gören orkidelerin toz hali kilogramı 800 ile 1000 TL arasında alıcı buluyor.

19 Mayıs ilçesinde doğada yabani yetişen ve toplanması yasak olan orkide, 2 yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nca izinle sökülüp tarlada yetiştirilmeye başlandı.

19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan proje kapsamında yapılan ilk hasatta 12 ton ürün elde edildi.

Bu yıl orkide bitkisinin ekim alanları da genişletildi. Hasadı yapılan orkidelerin toz hali ise kilogramı 800 ile 1000 TL arasında alıcı buluyor.

“ÇOK CİDDİ TALEP VAR”

19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakkı Karaman, orkidenin yumrularının kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilen salebin dondurmanın ham maddesi olarak kullanıldığını belirterek, “Samsun bölgesinde yaklaşık 34 çeşit orkide çeşit var.

Biz bunlardan 4-5’nin tarıma elverişli olduğunu tespit ettik. Şu an 25 dönüm arazide orkide bitkisinin tarımını yapıyoruz. Bitkiden elde edilen yumrular henüz tarlada yaş halde kilosu 50 TL’den satılıyor. Çok ciddi bir talep var.

60 BİN TL CEZASI VAR

Orkide bitkisinin koruma altında olduğu için doğadan koparılmasının yasak olduğunu da aktaran Karaman, Doğadan koparılması halinde cezası 60 bin TL. Her yıl ceza miktarı da artıyor. 

Bir yanıt yazın