Gündem

Nota vermek nedir? Türkiye İzlanda'ya nota verdi ne demek?

“Nota vermek nedir? Nota ne demektir? ” sorusu yoğun ilgi görüyor.Türkiye Norveç elçiliği aracılığıyla İzlanda’ya nota verileceği açıklandı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İzlanda Dışişleri Bakanı’nı arayacak. Bu açıklamaların ardından vatandaşlar nota vermek ile ilgili detayları öğrenmek istiyorlar.

NOTA VERMEK NE DEMEKTİR?

Diplomatik nota, dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili olarak yolladığı yazılara deniyor.

İKİ TÜRLÜ NOTA VAR

Diplomaside sözlü ve yazılı olmak üzere iki tür nota verilebiliyor.

SÖZLÜ NOTA (Note Verbale): Üçüncü şahıstan üçüncü şahısa yazılan ve imza bulunmayan nota türüdür. Bu notalarda yalnızca paraf bulunur. Bilgi istemek üzere bir büyükelçilikten bulunduğu ülkenin Dışişleri Bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum ve bir ülke tarafından kabul edilen büyükelçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır.

YAZILI NOTA (Note Signee): Birinci şahıstan birinci şahısa gönderilen ve gönderen tarafından imzalanan nota türüdür. Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır.

Bir cevap yazın