Gündem

Normalleşmeyle ilgili kötü haber! Restoran ve kafeler için yeni tarih verildi

Koronavirüsle mücadele devam ederken günlük vaka sayıları 5 binlere kara düşmüştü. Ancak birkaç gündür vaka tablosundaki gidişat iyi gözükmüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamasında ”Bugün tespit edilen vaka sayısı 7.279 kişi. Durumun ciddiyetini görmezden gelemeyiz. Aşı programının selameti açısından da tedbirlere ve kısıtlamalara uymalıyız. Büyük emek ve zahmetlerle elde ettiğimiz kontrolü riske atmamalıyız.” diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu. Peki, kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Normalleşmeyle ilgili farklı bir tarih gündemde…

Koronavirüs vakalarında yaşanan düşüş sonrası normalleşme adımlarının ne zaman atılacağı merak ediliyor. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Bilim Kurulu toplantısının ayrıntıları ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında dün Bilim Kurulu toplantısı gerçekleşti. Bakan Koca toplantı sonrası, “Alınan tedbirlerle vaka sayısında yüzde 80’e varan hızlı bir düşüş sağlandı. Ancak bütün çabalarımıza rağmen bu düşüş yavaşladı” açıklamasını yapmıştı.

CNN Türk muhabiri Duygu Avaz Bayram, canlı yayında okulların açılmasından, normalleşme adımlarına kadar birçok önemli konunun ele alındığı dünkü kritik toplantının ayrıntılarını aktardı:

RESTORAN VE KAFELER NE ZAMAN AÇILACAK? YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

“Bilim Kurulu, yüz yüze eğitimin başlaması için 15 Şubat’ın erken olduğunu düşünüyor. Sürecin ilerleyişine göre yüz yüze eğitimin 15 Mart’ta başlaması görüşü ağırlık kazandı. Kurul, öğretmenler aşılanmadan okulların açılmaması gerektiğini belirtti. Bilim Kurulu, restoran ve kafelerin açılması için de vaka sayısının düşmesi ve aşılanma oranın artması gerektiğinin altını çizdi.”