Gündem

Normalleşme ile ilgili flaş gelişme: Mümkün değil! Sokağa çıkma yasağı, restoran ve kafeler…

Koronavirüsle mücadele devam ederken, alınan tedbirler doğrultusunda vaka sayılarında düşüş yaşandı. Vatandaşlar ‘Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?’ ve ‘Restoran-kafeler ne zaman açılacak?’ sorusunun cevabını merak ediyor. Konuya ilişkin uzmanlar, 5-7 bin li vaka sayılarıyla normalleşmenin mümkün olmayacağını söyledi. Uzmanlar vaka sayılarının düşmesi halinde alınan tedbirlerin gevşetileceğini ifade etti. Bu konunun Bilim Kurulu’nun da gündeminde olduğu belirtilirken, normalleşme için biraz daha sabretmek gerekebileceği iddia ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısındaki düşüşün yavaşladığına dikkat çekerken; bugünden itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacağını, hafta başında Türkiye’ye getirilen 6.5 milyon dozluk aşının da gerekli testlerin tamamlanmasının ardından kullanıma sunulacağını söyledi.

BAKAN KOCA: VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ YAVAŞLADI

Sağlık Bakanı Koca yaptığı yazılı açıklamada, “Alınan tedbirlerle vaka sayısında %80’e varan hızlı bir düşüş sağlandı. Ancak bütün çabalarımıza rağmen bu düşüş yavaşladı. 5,000-7,000 arasında dalgalanan günlük vaka sayıları görülmeye devam etmektedir. Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır.” dedi.

VAKA SAYISI 7 BİN 489 OLDU

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, dün koronavirüsten 132 kişi hayatını kaybederken, tespit edilen vaka sayısı ise 7,489 oldu.

MUTASYONLU VİRÜS ETKİSİNİ Mİ GÖSTERİYOR?

Vaka sayısındaki düşüşün son 10 gün içinde yavaşlaması ve özellikle geçmiştekinin aksine Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’nde vaka sayısını artması akıllara “İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu virüs Türkiye’de de etkisini göstermeye başlamış olabilir mi?” sorusunu getirdi. Çünkü mutasyonlu virüs ilk kez ülkemizde Lice ve Tokat’taki vakalarda görülmüştü.

NORMALLEŞME ZOR

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, Habertürk’teki bugünkü yazısında bu endişenin Bilim Kurulu’nun da gündeminde olduğunu yazdı. Dünkü kritik toplantıda bu duruma karşı nelerin yapılacağının konuşulduğunu belirten Sarıkaya, normalleşme için temkinli davranılacağını yazdı.

Mutasyonlu virüs endişesine bağlı olarak, restoran ve kafelerin açılması ile 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimin başlamasının zor olduğu iddia ediliyor.