Ekonomi

Nisan ayı kira artış oranları açıklandı: İşyeri kiraları yüzde 57,50 arttı

Enflasyon baskısıyla her geçen gün artan kiralar kiracıların belini bükmeye devam ediyor. 1 Temmuz 2024’e kadar artırma oranı yüzde 25 olarak açıklanmış olsa da, bir türlü düşürülemeyen enflasyon sonrası bu mecburiyetin kalkması kiracıları daha da üzecek görünüyor.

Nisan ayı kira artış oranları belirlendi ve işyeri kiraları için önemli değişiklikler oldu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamalarına göre, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırlaması devam edecek. Bu düzenleme 1 Temmuz 2024’e kadar geçerli olacak. Dolayısıyla, kiracılar TÜFE rakamlarını dikkate almadan ev sahiplerine yüzde 25 zam yapacaklar.

İşyerlerinde kira sınırlaması yok

Ancak işyerleri için böyle bir sınırlama yok. Nisan ayında işyeri kiralarına uygulanacak artış oranı yüzde 57,50 olarak belirlendi.

Nisan Ayı kira artış oranları

Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırlaması devam ederken, işyeri kiralarında bu tür bir kısıtlama bulunmuyor. Nisan ayı kira artış oranı işyerleri için yüzde 57,50 olarak açıklandı. Bu durum işletme sahiplerinin kiralarında önemli bir artış yapacaklarını gösteriyor.

Nisan ayında kira artış oranları belirlendi ve işyeri sahipleri için yüzde 57,50’lik bir artış öngörülüyor. Ancak konut kiralarında yüzde 25 zam sınırlaması devam ediyor.

Nisan ayı kira artış oranı hesaplama

-Mevcut Kira Bedeli: 16 bin TL

-Kira Artışı Yapılacak Ay: Nisan 2024

-Girdiğiniz Artış Oranı: %25

-Kira Artış Tutarı: 4 bin TL

-Aylık Yeni Kira Tutarı: 20 bin TL

12 aylık TÜFE’ye göre kira zammı hesaplansaydı

-Mevcut Kira Bedeli: 16 bin TL

-Kira Artışı Yapılacak Ay: Mart 2024

-Girdiğiniz Artış Oranı: %57,50

-Kira Artış Tutarı: 9 bin 200 TL

-Aylık Yeni Kira Tutarı: 25 bin 200 TL