Gündem

Nijerya’da Türk kargo gemisine korsan saldırısı! Kaptanın ses kaydı dehşete düşürdü

Nijerya’da Türk kargo gemisi korsanların saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda 1 kişi öldürüldü, 15 gemici kaçırıldı, 3 kişi de gemide korsanlarla birlikte kaldı. Geminin 4’üncü Kaptanı Furkan Yaren’e ait olduğu belirtilen ses kaydı ortaya çıktı. Kayıtta kaptan Yaren, “Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Tüm kabloları sökmüşler, hiçbir şey çalışmıyor, sadece radar çalışıyor. Rota verdiler, verdikleri rotada götürüyorum gemiyi.” ifadesi yer aldı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk gemisine Nijerya açıklarında korsan baskınla ilgili son dakika açıklamalarda bulundu.

EOS Risk Group Başkanı David Johnson tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait Mozart isimli geminin Gine Körfezi’nde Sao Tome’nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradığı duyuruldu.

1 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ, 15 KİŞİ KAÇIRILDI

Açıklamada, Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15’inin kaçırıldığı, 1’nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi.

KAPTANIN SES KAYDI: KÖR ŞEKİLDE SEYİR YAPIYORUM

Olayla ilgili geminin bağlı olduğu acente ile 4. kaptan arasında geçen ses kaydına ortaya çıktı. 4’üncü Kaptan Furkan Yaren, olay anına ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Ben de bacağımdan yaralandım. Hiçbir şey çalışmıyor bir tek radar çalışıyor. Kör topal gidiyorum. Rota verdiler verdikleri rotada götürüyorum gemiyi. Baş mühendisle ben kaldık, bir de yağcı kaldı onun da karnında şarapnel var. İkinci mühendis öldü, 15 kişiyi aldılar ben de götürüyorum gemiyi. Şirketle sürekli haber halindeyiz. Geminin izleme sistemi var oradan takip ediyorlar. Kurtulduk biz ama diğerlerini döve döve aldılar. Şirketten beni arıyorlar sürekli. Uyku tutarsa diye bir şey yapmıyorum kör topal gidiyoruz.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk gemisine Nijerya açıklarında korsan baskınla ilgili son dakika açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında, “Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi limana yanaşmak için bekliyor. Gabon’dan da teknek personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz. Korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar.” dedi.

LİMANA DEMİRLENDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Gine Körfezi’nde korsan saldırısına uğrayan gemi saat 11.00’de Gabon’un Gentil Limanı’na demirledi” dedi.