Gündem

New York Valisi Andrew Cuomo’dan Trump’a sert çıkış!

ABD'de New York Valisi Andrew Cuomo düzenlediği basın toplantısında vaka sayısının hızla arttığını bildirerek koronavirüsü salgını ile mücadele kapsamında Trump yönetiminin New York için yeterli desteği vermemekle eleştirdi. 

New York Valisi Andrew Cuomo koronavirüsü salgını mücadele kapsamında basın toplantısı düzenledi. Andrew Cuomo algının merkezi haline gelen New York için yeterli desteği vermemekle eleştirerek, “Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.” ifadelerinde bulundu.

“ÖLECEK 26 BİN KİŞİYİ SİZ BELİRLEYİN”
Trump yönetimine, New York’a yeteri kadar destek vermediği için sert eleştiriler yönelten Cuomo, ”Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.” ifadesini kullandı.

Salgının daha önceki 45 gün tahminlerinin aksine 2-3 hafta içinde zirveye çıkacağını aktaran Cuomo, eyalette 140 bin yatağa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

210 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
ABD Başkanı Donald Trump’ın “eyaletlere milyonlarca maske gönderileceği” açıklamasına değinen Cuomo, ”Ben söze değil eyleme bakarım. Hani nerede suni solunum cihazları, laboratuvar önlükleri ve eldivenler?” diye sordu.

Koronavirüs vaka sayısının 25 bini geçtiği New York’ta, 210 kişi de hayatını kaybetti.

John Hopkins Üniversitesinin verilerine göre ise ABD genelinde vaka sayısı 46 bin 805’e ulaştı, virüs nedeniyle ise 593 kişi öldü.