Genel

Netflix'in ilk sansürlü içeriği yayımlandı

1 Eylül’de yürürlüğe giren yönetmelikte dijital platformlar RTÜK denetimine girmişti. Web Tekno’dan Eray Kalelioğlu’nun haberine göre, “El Camino: A Breaking Bad Movie” isimli film için tanıtım fragmanı hazırlayan Netflix, filmin Türkiye için oluşturulan fragmanında ilk sansürü uyguladı. 

Netflix’in Breaking Bad’in devamı niteliğinde olan film için hazırlanan fragmanların birinde 26. saniyede arabaya binen karakterin elinde sigara görülürken, Türkiye için hazırlanan da ise görülmüyor. 

RTÜK’e denetim yetkisi verilmişti

Yaklaşık iki ay önce Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelikle RTÜK’e, çevrimiçi dizi ve film platformlarını denetleme yetkisi getirildi. Bu yönetmelik kapsamında RTÜK’e, çevrimiçi dizi ve film platformlarında yer alan içeriklere müdahale hakkı tanındı. Ayrıca yönetmelik kapsamında çevrimiçi dizi ve film platformlarına RTÜK’ten lisans alma zorunluluğu da getirildi.

Söz konusu yönetmelik 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girdi.

Netflix Türkiye sansür açıklaması

El Camino: Breaking Bad filminin fragmanına uyguladığı 10 saniyelik sansür ile gündeme gelen Netflix Türkiye bu durumla ilgili resmi bir açıklama yayınladı. Gün boyunca sosyal medyanın gündeminde olan bu uygulama için Netflix cephesinden gelen açıklama oldukça dikkat çekici. Sansürün yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarda olduğunu belirten şirket, filmin yayınlandığında kesintisiz şekilde izleyici ile buluşacağının altını çizdi.

İşte Netflix sansürü ile ilgili yapılan açıklamanın tamamı:

“Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı