Genel

Nesilden Nesile Aktarılan Emek: Dedemin Emayeleri

Dedemin Emayeleri Şirketi Kurucusu Selva Yazıcı sektöre yeni bir renk ve soluk getiren ve kurduğu şirket ile birbirinden güzel emaye ürünleri emaye sevenlerin ilgi odağı haline getirmiş bir kadın girişimci.

Dedemin Emayeleri Şirketi Kurucusu Selva Yazıcı sektöre yeni bir renk ve soluk getiren ve kurduğu şirket ile birbirinden güzel emaye ürünleri emaye sevenlerin ilgi odağı haline getirmiş bir kadın girişimci.

Kaliteli, farklı ve emsalsiz olan ürünleriyle tanınan Dedemin Emayeleri ise çok daha köklü bir hikâyeyi içinde barındırıyor.

Dededen Miras Emayeler

Selva Yazıcı’nın dedesi Halil İnan,

Türkiye’deki ilk emaye ustası. Mesleğe 1933 yılında İstanbul Fındıklı’da Alman bir ustanın çırağı olarak başlayan Halil İnan, burada öğrendiklerini de nesilden nesile aktarmış bir usta aynı zamanda. Ustasından öğrendikleri ve kendi geliştirdiği formüller ile pek çok usta yetiştirmiş ve emaye sektöründe kalıcı izler bırakmış…

İstanbul Fındıklı’da Küçük Bir Atölyede Başladı

Emaye ürünlerin tarih sahnesinde kullanılması bir hayli eskiye dayanıyor. İlk emaye bulguların Mısır’da M.Ö 1000’li yıllarda, Antik Yunan’da M.Ö. 5.YY’da süs eşyaları, mücevher ve takılarda kullanıldığı biliniyor.
Ancak günümüz emaye kaplama işleri ilk olarak 1830‘lu yıllarda Hollanda’da başlamış daha sonra Almanya’ya geçmiş. Ülkemizde kurulan ilk tesis ise 1933 yılında İstanbul Fındıklı’da küçük bir atölye.

Küçük Atölyeden Çıkan Büyük Girişim

Alman bir Usta’nın yanında çırak olarak başlayan ve zamanla bu sektör içinde pişen Halil İnan azimle çalışıp öğrendiği formüllerle emayeciliğin ülkemizde yayılmasına katkı sağlamış.
Alman ustasından bayrağı devraldıktan sonra pek çok usta yetiştirmiş ve çocuklarına bu emaye dünyasını miras bırakmış.

İlk Frit Formülü

Halil İnan Emayetaş Fabrikası’nda ilk Frit formülünü geliştiren usta olma onuruna sahip. Türkiye’de ilk kıvılcım olmanın haklı gururunu yaşayan Halil Bey, 2007 yılında vefat edene kadar çalışmış ve birçok emaye tesisi kurmuş büyük bir girişimci. İnan Emaye Fabrikası ile Sektöre Yön vermiş ve bugün Dedemin Emayeleri ortaya çıkmış. Tabii hikâye bu kadar kısa değil. Halil Bey’in ardından oğlu Şaban İnan bayrağı devralıyor.

Babadan Oğla Bayrak Devri

2007 yılında babası Halil İnan’ın vefatının ardından aile şirketi olan İnan Emaye Şirketi’nde Şaban İnan bayrağı devir alıyor. Babasının mirasını en iyi şekilde koruyan ve yaşatan Şaban Bey sektörün tanınmış simalarından ve danışılanlarından olarak yıllarca emaye sektörüne hizmet ediyor. Babasının emaye ustalığını da devralan Şaban Bey, şirketi iyi bir şekilde yönetiyor ve ardından bayrağı bir sonraki nesle devrediyor…

Dededen Toruna Miras

“Bizdeki emaye sevdası da Halil Dedemizden miras… İşte bu nedenle, Dedemin Emayeleri…” diyen Selva Yazıcı dedesi Halil İnan’ın mirasına sahip çıkıyor ve aile şirketine yeni bir soluk getiriyor.

“Alman bir Usta’nın yanında yetişen Dedemiz Halil İnan azimle çalışıp öğrendiği formüllerle emayeciliğin ülkemizde yayılmasına katkı sağlamıştır.” Diyerek dedesinin emaye sektörüne yaptığı katkıların altını çizen Selva Yazıcı Dedemin Emayeleri şirketini kuruyor ve dedesinden kalan emaye mirasını en iyi şekilde koruyarak geliştiriyor.

Nesilden Nesile Büyüyen Bir Emek Ürünü: Dedemin Emayeleri

İstanbul Fındıklı’da küçük bir atölyede başlayan emaye macerası bugün oldukça bilinen ve sevilen bir markaya dönüşmüş: Dedemin Emayeleri.

Selva Yazıcı’nın “Dedemin Emayeleri” dediği emayeler bugün herkesçe bilinen emayelere dönüşmüş. Dedesinin azimle çalışıp öğrendiği ve hayata geçirdiği formülleri bugün Türkiye’de emaye sektörüne halen yön vermekte… Bir Alman Usta’nın yanında çırak olarak başlayan Halil Bey’in emaye sevgisi ve ileri görüşlülüğü ise hemen her üründe kendisine yer buluyor.

Farklı ve İddialı Emaye Tasarımlar

Dedemin Emayeleri bir aile şirketi olmasının yanında oldukça köklü bir girişim olması nedeniyle de sektörde büyük ses getirmiştir. Kaliteli, farklı ve iddialı tasarımlar ile sektöre yön vermiş ve herkesi emaye sever yapmıştır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu