Gündem

Necati Korkmaz incir çekirdeğine İhlas suresini yazdı!

Aydın Kuşadası’nda yaşayan Türkiye’deki tek Gubari (küçük nesnelerin üzerine yazılan hat eserlerinin genel bir adı) sanatçısı olduğu belirtilen, dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri olan Necati Korkmaz, Örümceğin tek kılını fırça olarak kullanarak 6 ayda, incir çekirdeğinin üzerine İhlas Suresi’ni yazdı

SAÇ TELİ ÜZERİNE BESMELE

Dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim’ini, Allah’ın 99 ismini incir çekirdeği üzerine yazan, tespih ve saç teli üzerine besmele gibi çok özel eserler üretmişti.

“KAZIMALARI ARININ İĞNESİ İLE YAPTIM”

Yaptığı çalışmanın hat alanında bir rekor olduğunu söyleyen sanatçı Necati Korkmaz, “Hat sanatçısı Seyyid Kasım Gubari’nin pirinç tanesine İhlas Suresi’ni sığdırmasından 400 yıl sonra, aynı sureyi incir çekirdeğine sığdırdım. Örümceğin tek kılını fırça olarak kullandım. Düzeltme ve kazımaları, arının iğnesiyle yaptım. Hat alanında rekor sayılacak bu eseri, 6 ayda tamamladım. Bu eser, şu anda yeryüzünde Gubari, hat sanatı, tozla el yazması en küçük eser oldu” dedi.

0.98 MİLİMETRE BÜYÜKLÜĞÜNDE

İncir çekirdeği, dünyada Barselona, ve Kiev’den sonra Aydın’ın Kuşadası ilçesinde kurulan, Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Dünyanın en küçük Kuran-ı Kerimi, Allah’ın 99 isminin incir çekirdeklerinin üzerinde yer aldığı dünyanın en küçük tespihinin ramazan ayında büyük ilgi gördüğünü söyleyen Korkmaz, “0.98 milimetre büyüklüğündeki 800 cüz, 120 sayfadan oluşan Kuran-ı Kerimi yaklaşık 3.5 yılda hazırladım. Büyük el yazması bir Kuran-ı Kerim nasıl yazıldıysa aynı şekilde yazıldı. Tüm sayfaları tezhiplendi, varaklandı. Müzemizde sergileniyor. Ramazan ayı nedeniyle Kuran-ı Kerim, saç teli üzerine yazılan besmele, İncir Çekirdeği üzerindeki ihlas suresi ve Allah’ın 99 isminin olduğu tespih çok ilgi görüyor” dedi.

Bir yanıt yazın