Gündem

Mutasyonlu virüsle ilgili korkutan gelişme: Daha bulaşıcı ve güçlü!

Tüm dünyada koronavirüsle mücadele devam ederken, art arda kötü haberler de geliyor. Bir kötü haber de Brezilya ve Hindistan’dan geldi. Brezilya’da koronavirüsün mutasyona uğramış 3 yeni türü daha tespit edildi. Öte yandan Hindistan Sağlık Bakanlığı da, çift mutasyonlu koronavirüs türü tespit edildiğini açıkladı.

Koronavirüs salgının alarm verdiği ülkeler arasında olan Brezilya’da, koronavirüsün yeni türleri keşfedildi. Brezilya Sağlık Bilim Kurulu tarafından yapılan araştırmalarda, Covid-19’un mutasyona uğramış 3 türünün tespit edildiğini belirtildi.

Uzmanlar, ülke genelinde aşılanmış kişilerin, aşılanmamış kişilerle olan etkileşiminden dolayı “güçlü bir üreme alanı” oluşurken, yeni mutasyonların virüse karşı oluşan antikorları etkisizleştirmesinden korkuluyor.

DAHA BULAŞICI VE GÜÇLÜ

Virüs mutasyonları takip eden uzmanlar, tespit edilen mutasyon virüslerin geçtiğimiz aylarda ilk olarak Brezilya’da görülen “P1” tipinden daha bulaşıcı ve güçlü olduğunu açıkladı.

BREZİLYA’DA TOPLAM CAN KAYBI 298 BİNİ GEÇTİ

Brezilya Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 3 bin 158 kişi hayatını kaybederken, salgının başlangıcından bu yana en yüksek can kaybı kayıtlara geçti. Ülkede, toplam can kaybı 298 bin 843’e, toplam vaka sayısı ise 12 milyon 136 bin 615’e ulaştı.