Gündem

Mutasyonlu virüsle ilgili flaş gelişme: Güzel haber geldi!

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüse karşı milyonlarca insan aşılanıyor. Ancak virüs sürekli mutasyona uğruyor. Yaşanan bu gelişmenin ardından geliştirilen aşının mutasyonlu virüse karşı etkili olup olmayacağı merak ediliyor. Konuya ilişkin İngiltere’den güzel haber geldi. Pfizer BioNTech’in koronavirüse karşı geliştirdiği aşısının, Brezilya’da Kovid-19 varyantlarına karşı koruma sağladığı ortaya çıktı.

MUTASYONA KARŞI ETKİLİ

Dünyaca ünlü New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırma, Güney Amerika’da ortaya çıktığından itibaren diğer koronavirüs türlerinden daha hızlı yayıldığı tespit edilen P1 (Brezilya) mutasyonuna karşı Pfizer BioNTech aşısının etkili olduğu açıklandı.

TEST VİRÜSÜ ANTİKORDA NÖTRALİZE EDİLDİ

Özel sektör iki tıp şirketinden ve Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları, virüsün P1 mutasyonuyla aynı başak protein mutasyonlarına sahip bir versiyonu üretti.

Pfizer aşısı olan kişilerden alınan kan örneklerinde, laboratuvar ortamında üretilen virüs test edildi. Başak proteini, virüsün insan hücrelerine girmek için kullanılan kısm olarak bilinirken, aşıların çoğu virüsün bu yönünü hedef alıyor.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırma, bilim insanlarının kandaki antikorların test virüsünü nötralize edebildiğini keşfettiği aktarıldı.