Gündem

Mutasyonlu virüse karşı çift maske kullanmak gerekiyor!

Türkiye’de corona virüsü ile mücadele devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapmış ve 17 ilde mutasyonlu corona virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Mutasyonlu corona virüsüne karşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan flaş maske uyarısı geldi. Prof. Dr.Kara, kapalı ortamda virüse karşı çift maske takmak gerektiğini söyledi.

Mutasyonlu corona virüsüne karşı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, DHA’ya önemli açıklamalarda bulundu.
Mutasyonlu virüse karşı maske ve mesafe kurallarına daha fazla dikkat etmek gerektiğini söyleyen Kara, “Genellikle mutasyonun lehte olmasını bekliyoruz. Ama bu sefer birden fazla mutasyon geçirip İngiltere’deki suşu ortaya çıkartmış vaziyette. Özelliği, bizim vücudumuzdaki hücrelere daha kolay bağlanabilir hale geldi. Bunun da anlamı şu; daha az sayıdaki virüs daha kolay bağlanabiliyor, böyle olunca da daha kolay hastalık tablosunu veya bizde çoğalarak bir başkasına bulaşmaya neden oluyor. Bu yüzden bu dönemde bizim maskeye, mesafeye biraz daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Mutasyonlu vaka sayısı artarsa dışarıda da çift maske takmak gerekebilir

Kapalı ortamda maske sayınının 2’ye çıkarabileceğini söyleyen Kara, “Önceden mesafemiz 1 metre ise şimdi bunu en az 1,5 metre, önceden karşılıklı durma süremiz diyelim ki 10 dakika ise şimdi bunu mutlaka 2-3 dakikalara indirmemiz lazım. Ama özellikle kapalı bir ortamdayız, havalandırması az olan bir ortamdayız ve süre de biraz uzayacaksa o zaman maske sayısını 2 maske yapabiliriz ya da Almanya’nın önerdiği filtre özelliği daha sıkı olan havadaki partikülleri bile tutabilen maskeyi tercih etmek öyle bir ortamda gerekebilir” dedi.

Türkiye’de mutasyonlu virüs sayınının şu anda az olduğunu söyleyen Kara, bu oran yükselirse iki kat maskenin dışarı da takılması gerekebileceğini bildirdi.